Atriyal fibrilasyonlu hastalarda RR aralığı ile takip eden sol ventrikül ekokardiyografik sistolik fonksiyon parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between RR intervals and left ventricular echocardiographic systolic function parameters in patients with atrial fibrillation
  1. Tez No: 627346
  2. Yazar: SERKAN DİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF) hastalarında; sol ventrikül (LV) sistolik fonksiyon parametreleri olan LV dışa akım yolundan ölçülen pik velosite (VLVOT), sol atriyoventriküler düzlem yerdeğişimi (LAVPD) ve Lateral Sˈ değerlerini atımdan atıma hesaplayarak, bu parametrelerle RR intervalleri arasındaki ilişkinin gücünü ve bu ilişkinin sistolik kalp yetersizliği (KY)'ni değerlendirmede faydalı olup olmayacağını araştırmak istedik. Gereç ve yöntemler: Kliniğimize başvuran AF hastaları, ekokardiyografi (EKO) yapılarak sistolik KY olup olmamasına göre ikiye ayrıldı. Kalp yetersizliği tanımında, LV ejeksiyon fraksiyonu (EF) için ≤ % 40 ve ≤ % 50 olmak üzere iki ayrı sınır değer kullanıldı. VLVOT, LAVPD ve Lateral Sˈ değerleri ölçülerek, kendilerinden hemen önceki RR intervali (RR1) ve bir önceki RR intervali (RR2) ile olan ilişkileri lineer regresyon analizi ile değerlendirildi. Bu ilişkiden üç parametre elde edildi: regresyon doğru eğimi, regresyon doğru sabiti, regresyon katsayısının karesi (r2). Elde edilen bu parametreler gruplar arasında karşılaştırıldı. ROC analizi ile bu parametrelerin KY durumunu tahmin güçleri değerlendirildi. Ayrıca LVEF ve fraksiyonel kısalma (FS) ile yeni parametreler arasındaki ilişki analiz edildi. Bulgular: AF hastalarında LV sistolik fonksiyon parametreleri daha çok RR1 intervali ile ilişkili bulundu. Kalp yetersizliği olan grupta, RR1 intervali ile VLVOT, LAVPD ve Lateral Sˈdeğerleri arasındaki ilişkiyi gösteren regresyon doğrusunun eğimi ve r2 değerleri daha yüksek, sabit değeri daha düşüktü. RR1 intervali ile VLVOT, Lateral Sˈ arasındaki ilişkiyi gösteren eğrinin eğim, sabit ve r2 değerleri, r2(LAVPD– RR1); LVEF ile ilişkili bulundu. Ayrıca, r2(Lateral Sˈ– RR1), VLVOT– RR1 eğimi ve Lateral Sˈ– RR1 eğimi sistolik KY'ni tespit etmede değerli bulundu. VLVOT– RR1 eğimi, LVEF≤ % 40 tespit etmede hem duyarlı (% 92) hem özgül (% 82) saptandı. Sonuç: AF hastalarında LV sistolik fonksiyon parametreleri ile RR1 intervali arasındaki ilişkinin incelenmesinin yararlı olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed at investigating the relation between LV systolic parameters, such as VLVOT, LAVPD, Lateral Sˈ and RR intervals and also whether this relation is useful in assessing systolic heart failure (HF) in patient with AF. Materials and Methods: The patients with AF are divided into two groups according to whether there is systolic HF after performing echocardiography. The cut off value of LVEF to define HF was accepted as both 50% and 40%. VLVOT, LAVPD and Lateral Sˈ were measured and the relation between these parameters and RR1 or RR2 intervals were analyzed by linear regression analysis. From this analysis, three parameters were obtained: slope of regression line, constant of regression line, r2. These parameters were compared between groups. ROC analysis was used to evaluate the predictive power of these parameters for HF. In addition, the correlation between LVEF or FS and new parameters were analyzed. Results: In AF patients, LV systolic function parameters were in better correlation with RR1 interval. In HF group, the slope and r2 values of the regression line showing the relationship between the RR1 interval and VLVOT, LAVPD and Lateral Sˈ values were higher and the constants were lower. The slope, constant and r2 values of the line showing the relationship between RR1 interval and VLVOT, Lateral Sˈ were in significant relation with LVEF such as r2(LAVPD - RR1). Besides, r2 (Lateral Sˈ– RR1), VLVOT - RR1 slope and Lateral Sˈ– RR1 slope were found to be valuable in detecting systolic HF. The slope of (VLVOT - RR1) was found to be both sensitive and specific in detecting LVEF≤ 40%. Conclusion: It was concluded that examination of the relationship between LV systolic function parameters and RR1 interval may be beneficial in patients with AF.