Genç sağlıklı erişkinlerde yüz bölgesinin taktil duyusunun Semmes-Weinstein Monofilament Testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the tactile sensibility of the facial area i̇n young healthy adults using Semmes - Weinstein Monofilament Test
  1. Tez No: 627370
  2. Yazar: ELİF ÖRSELOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ERÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç:Çalışmamızın amacı sağlıklı genç erişkinlerde Semmes – Weinstein monofilament testiyle yüzdeki trigeminal duyu sahasındaki taktil duyusunun normal değerlerinin bulunmasıdır. Yöntem : Çalışmanın evrenini İstanbul Arel Üniversitesindeki yaşları 18-25 arasında değişen 130 sağlıklı öğrenci oluşturdu. Çalışmanın dışlama kriterleri ; araştırmaya katılmaya istekli ve gönüllü olunmaması , bireyin 18 yaşından küçük ve 25 yaşından büyük olması , öğrenme güçlüğünün olması , duyu kusurunun veya yüz felci geçmişinin bulunması, diyabet hastası olması , daha önce yüz bölgesinde cerrahi geçirmiş olması , yüz bölgesinde hassasiyet, peteşi, hematom, kanama durumunun olması , yüz bölgesinde enfeksiyon varlığının bulunması , yüz bölgesinde dövme veya piercing olmasıdır. Yüz bölgesindeki daha önceden belirlenmiş trigeminal duyu sahasındaki 10 alanın (alın, üst göz kapağı, alt göz kapağı, burun sırtı, burun ucu, burun kanatları, üst dudak, alt dudak, yanak ve çene ) hem dominant hem de non dominant tarafta bu amaç için üretilmiş semmes-weinstein monofilament testi aynı araştırmacı tarafından değerlendirildi. Bulgular:Sosyodemografik özelliklerdekadın ve erkekler arasında karşılaştırıldığında, yaş, kilo, boy ve VKİ açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulundu (p0,05) Kadınların göz sağ ve sol alt tarafında ve dudak üstünün sağ ve solunda monofilament ölçümlerinde elde edilen verilerin erkeklere göre daha yüksek olduğu tespit edildi. Dominant tarafa göre belirlenen gruplar arasında monofilament ölçüm verilerinin ortalamalarının karşılaştırılması tablo-6'da yapıldı. Sağ ve sol dominant taraf gruplar arasında istatistiklsel olarak bir fark olmadığı tespit edildi. (p>0,05) Olguların yaşı ile ölçümler arasında bir istatistiksel olarak ilişki olmadığı(p>0,05) görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim :The objective of our study is to find the normal values of tactile sensation in the trigeminal sensory area of the face usingthe Semmes - Weinstein Monofilament test in young healthy adults. Method: The population of the study consisted of 130 healthy students aged 18-25 at Istanbul Arel University. The exclusion criteria were not being willing or not volunteering to participate in the study, individuals under the age of 18 and above the age of 25, individuals who have learning difficulties or have a history of sensory defect or facial paralysis or have diabetes or have had previous surgery in the facial area, tenderness in the facial area, petechia, hematoma, bleeding condition, presence of infection in the facial area, tattoo or piercing in the facial area. For this purpose, the dominant and non-dominant sides of 10 areas in the predetermined trigeminal sensory area in the face(forehead, upper eyelid, lower eyelid, nose back, nose tip, nose wings, upper lip, lower lip, cheek and chin) wereboth evaluated by the same researcher throughthe Semmes-Weinstein monofilament test. Results: When the sociodemographic attributes were compared between the men and women, a statistically significant difference was found between the groups in terms of age, weight, height and the BMI (p 0.05). It was discovered that the data obtained in the monofilament measurements of the women were higher than menon the right and left bottom of the eye and on the right and left of the upper lip. The comparison of the mean values of the monofilament measurement data between the groups based on dominance was made in Table6. It was determined that there was no statistical difference between the right and left dominant side groups (p> 0.05). It was observed that there was no statistically significant relationship between the age of the patients and the measurements (p> 0.05).