Sağlıklı genç erişkin bireylerde 6 dakika yürüme testinin türkiye populasyonuna ait normatif değerlerinin belirlenmesi
6 minute walking test determination of normative values on healthy young populations of turkey
  1. Tez No: 627369
  2. Yazar: RECEP ENES ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET SAĞLIKLI GENÇ ERİŞKİN BİREYLERDE 6 DAKİKA YÜRÜME TESTİNİN TÜRKİYE POPULASYONUNA AİT NORMATİF DEĞERLERİNİN BELİRLENMESİ Recep Enes ÇELİK Yüksek Lisans Tezi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Danışman: Dr. Seçil ÖZKURT Ocak, 2020 -83 sayfa Amaç:Çalışmamızın amacı Türkiye populasyonu için 6 dakika yürüme testine yönelik sağlıklı genç erişkinlerde normatif değerlerin belirlenmesidir. Yöntem:Çalışmamız İstinye Üniversitesi'nde yaşları 18-25Aralığında değişen 110 sağlıklı genç gönüllü üzerinde yapılmıştır.Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan gönüllüler çalışmaya alınmış, 6 dakika yürüme testi öncesi en az 10 dakika dinlendirilmiş, Corbinpostür analizi ile postür değerlendirmesi yapılmış, kısalık esneklik kas kuvvet ve endurans ölçümleri yapılmıştır. Solunum testleri; maksimum inspiratuar ve maksimum ekspiratuar basınç (MİP,MEP) ölçümleri, solunum kasları endurans ölçümü yapılmıştır. Fiziksel aktivite uygunluk düzeyleri IPAC short form ile ölçülüp, ardından test uygulanmıştır. Test öncesi ve sonrasında kalp hızı, kan basıncı, oksijen saturasyonu ölçümleri yapılarak modifiyeborg veya vizüel analog skalasına göre dispne ve yorgunluk düzeyleri belirlenmiştir. Gönüllülerin maxVO2 ve maxO2 değerleri pulmoner gaz analizörü ile ölçülüp değerlendirilmiştir. Ayrıca her bir deneğin yaş ve vücut kitle indeksine bağlı olarak ortaya çıkabilecek farklılıklarından dolayı boy, kilo ve vücut kitle indeksi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 6 MINUTE WALKING TEST DETERMINATION OF NORMATIVE VALUES ON HEALTHY YOUNG POPULATIONS OF TURKEY Recep Enes ÇELİK Master Thesis, Department of Physiotherapy and Rehabilitation Supervisor: Dr. Seçil ÖZKURT January, 2020 -83 pages Aim:The aim of this study is to determine the normative values for the 6 minute walking test for the young population of Turkey. Methods:Our study was conducted on 110 healthy young volunteers at Istinye University, ages between 18-25. Volunteers who met the inclusion criteria were included in the study, rested for at least 10 minutes before the 6-minute walking test, posture evaluation was made with Corbin posture analysis, and flexibility, muscle strength and endurance measurements were performed. Respiratory tests; Maximum inspiratory and maximum expiratory pressure (MIP, MEP) measurements and respiratory muscle endurance measurements were performed. Physical activity compatibility levels were measured and tested with IPAC short form. Heart rate, blood pressure and oxygen saturation were measured before and after the test, and dyspnea and fatigue levels were determined according to the modified borg or visual analog scale. MaxVO2 and maxO2 values of the volunteers were measured and evaluated by pulmonary gas analyzer. In addition, height,weight and body mass index of each subject were evaluated due to differences in age and body mass index.