Görsel iletişimde bir etki unsuru olarak tipografi ve fotoğraf birlikteliği: Tipofoto
As an influencer in visual communication typography and photography association: Tipofoto
- Tez No: 627384
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İletişim, insanlığın tarihsel gelişim sürecinde yaşamsal önem taşıyan bir eylemdir. İnsanoğlu iletişim örgüsünü kurarken, duygu ve düşüncelerini aktarırken çeşitli semboller oluşturmuş; motifler, desenler, resimler ve süslemelerde karşımıza çıkan bu sembolleri zaman içinde dile dönüştürmüştür. Resim sanatının başlangıcı sayabileceğimiz bu eylem sanatsal ifadeler ve iletişim arasındaki bağın derinliğini vurgulaması bakımından önemlidir. İletişimde yazının kullanılması ise toplumsal, kültürel, sanatsal, ekonomik, tarihsel açılardan devrim niteliğinde bir gelişme olmuştur. Yazı insanlık tarihinin belleği olarak; dil, inanç, ulusal kimlik, kültür, sosyo-kültürel yapı, ekonomi, coğrafi konum ve benzeri gibi değişkenlere bağlı olarak farklı biçimlerde gelişim göstermiştir. Tarihe ışık tutan belgeler yazı sayesinde günümüze ulaşmıştır. Gelişen teknik buluşlarla yazının kurgulanması süreci tipografinin doğmasına olanak sağlamıştır. Yazının grafik tasarım disiplini içindeki önemi; hem anlatım gücünden, hem de estetik-plastik değerlerle ele alınarak yorumlanabilmesinden kaynaklanır. Bu bağlamda fotoğrafın gelişimi ve grafik tasarımda kullanılmasının yaygınlaşması da tipografi ile birlikte ele alınmasını gündeme getirmiştir. Bu çalışmada fotoğraf ile tipografi, tarihsel gelişim süreçleri içinde ele alınarak incelenecektir. Tipografi ve fotoğrafın bir arada kullanımının tarihsel ve güncel örnekleri, bu alandaki belli başlı eğilim ve teknikler değerlendirilecektir. Hem fotoğrafın hem de tipografinin kendine özgü görsel öğelerinin bir arada kullanılışı ile grafik tasarım ve grafik sanatlarda ortaya konmuş etkiler irdelenecektir. Böylelikle tipografi ve fotoğrafın birlikteliğinin grafik tasarımdaki önemi ve gelişmeye açık yönü ortaya konulacaktır. Grafik tasarım bağlamında fotoğraf ve tipografi birlikteliğinin önemi, tasarımdaki rolü, izleyici ile kurduğu etkileşim, bu çalışmanın temel araştırma alanını oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu çalışmada; fotoğraf ve tipografinin birlikte kullanılmasıyla ortaya konan etki, iletim ve anlatım gücü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Communiation is a vital activity in the historical development process of humanity. While establishing the communication network of human beings, conveying their feelings and thoughts, they created various symbols, these symbols, which we encounter in motifs, patterns, pictures and ornaments, have been transformed into languages over the time. This action, which can be considered as the beginning of the art of painting, is to emphasize the depth of the link between artistic expressions and communication. The use of writing in communication has been a revolutionary development in terms of social, cultural, artistic, economic and historical aspects. Writing as the memory of human history; It has developed in different ways depending on variables such as language, belief, national identity, culture, socio-cultural structure, economy, geographical location and so on. Documents that shed light on history have survived through writing. The process of editing the text with the developing technical inventions has enabled the birth of typography. The importance of writing in graphic design discipline; it stems from both its narrative power and its ability to be interpreted with aesthetic-plastic values. In this context, the development of photography and the widespread use of it in graphic design also brought up the agenda with its typography. In this study, photography and typography will be examined in historical development processes. Historical and current examples of the use of typography and photography together, major trends and techniques in this field will be evaluated. The combination of the unique visual elements of both photography and typography will reveal the effects of graphic design and graphic arts. Thus, the importance of typography and photography togetherness in graphic design and their open aspects will be revealed. The main area of this work is the importance of the combination of photography and typography in the context of graphic design, its role in design, and its interaction with the audience.Also in this study; The effect, transmission and narrative power, which was put forward by using photographs and typography together, was emphasized.