Arap milliyetçiliğinin doğuşunda batılı misyonerler ve eğitim faaliyetleri: Suriye ve Suriye Protestan Koleji örneği
Western missionaries and their educational activities in the emergence of Arab nationalism: The case of Syria and the Syrian Protestant College
- Tez No: 627383
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın genelde Osmanlı topraklarında özelde ise başta Suriye olmak üzere Lübnan ve Mısır'da gerçekleştirilen misyonerlik süreçlerini anlatan akademik ve siyasi çalışmalardan en önemli farkı, Arap milliyetçiliğinin doğuşunda ve gelişiminde batılıların ve batılı misyonerliğin eğitim kurumları aracılığıyla ifade etmeye çalıştığı sürecin tarihsel önemini ortaya koymasıdır. Süreç olarak Arap milliyetçiliğinin doğuşu, bir düşünce olarak savunulması ve sonraki aşamaları gerek Arap entellektüellerin gerekse ülke içinde yaşanan bir takım farklı oluşumların iz düşümü ile birlikte ifade edilmeye çalışılmıştır. Suriye Protestan Koleji baz alınarak eğitim kurumları aracılığıyla Arap toplumunda millet fikrinin yapay bir şekilde icat edilmesi birincil kaynaklarla anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca batı kökenli Katolik ve Protestan misyonerliğinin doğudaki hedeflerine de değinilerek günümüzde Ortadoğu tarih içerisinde Levant olarak adlandırılan ve Osmanlı İmparatorluğu genelindeki müdahaleci etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bulgular seçkin misyonerlik arşivleri ve birincil kaynakların ağırlıkta olduğu bir literatür taraması sonucu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important difference of this study from the academic and political studies describing the missionary processes carried out in the Ottoman lands in particular, especially in Syria, especially in Lebanon and Egypt, is the historical importance of the process that westerners and western missionaries tried to express through the educational institutions in the birth and development of Arab nationalism. As a process, the birth of Arab nationalism, its defense as a thought and its next stages are tried to be expressed together with the projection of both Arab intellectuals and a number of different formations in the country. Artificial inventing the idea of the nation in the Arab society through educational institutions based on the Syrian Protestant College was tried to be explained with primary sources. In addition, by addressing the eastern targets of western origin Catholic and Protestant missionaries, the interventionist effects of the Ottoman Empire, called Levant in the Middle East history, have been tried to be explained. These findings have been revealed as a result of a literature review in which elite missionary archives and primary sources are dominant.