Ekstrüzyon yöntemi ile PVC boru üretimi analizi
Analysis of PVC pipes production by extrusion method
- Tez No: 627386
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TİMUÇİN İNCE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada ekstrüzyon makinesi ile PVC boru üretirken karşılaşılan hataları tespit edebilmek için üretim yapan bir fabrikada analiz yapılmıştır. Üretimin doğasında olan firelerin kategorileştirilmesi ve altı ay boyunca üretimin incelenmesi sağlanmıştır. Firelerin ayrı ayrı tutulması ve raporlanması sağlanmıştır. Otuz farklı fire sebepleri aylık tablolar halinde farklı makine ve çaplarda ortaya konmuştur. Tablolara göre hangi aylarda firelerin fazla çıktığı hangi aylarda azaldığı tespit edilebilmektedir. En çok fire verilen sebepler bulunup şirketin çözüm bulması gereken başlıca fire sebepleri ortaya çıkmıştır. Plastiklerin en çok etkilendikleri ısının da üretime etkisi incelenmiştir. Hangi sıcaklık aralığında çalışılması gerektiği önce sahada yapılan ölçümler ile sonra da bu ölçümlerin minitab16 programında hesaplanmasıyla daha fazla deney sonucu oluşturarak tespit edilmiştir. Günümüz teknolojisinde hata payları her zaman vardır önemli olan bu payları ne kadar azaltabilirsek maliyeti bir o kadar da düşürebiliriz. Ekonomik rekabetin çok fazla olduğu bu zamanlarda fire miktarlarını azaltmak için yapılan bu çalışma firmaya yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to detect the errors encountered while producing PVC pipe with extrusion machine, analysis was carried out in a manufacturing factory. Categorization of the wastes inherent in the production and examination of the production for six months was ensured. Fires are kept separately and reported. Thirty different causes of waste are presented in different tables and diameters in monthly tables. According to the tables, it can be determined in which months the wastes are increased and in which months they decrease. The reasons for the most wastes were found and the main causes of wastes that the company had to find a solution for were found. The effect of heat, which plastics are most affected, on production is also examined. Which temperature range should be worked out was determined by creating more experimental results by first taking measurements in the field and then calculating these measurements in the minitab16 program. In today's technology, there are always margins of error, the more important we can reduce these shares, the more we can reduce the cost. This work to reduce the amount of waste in times of economic competition is too much can guide the company.