Yakın ilişkilerde kaygı ve kaçınma boyutlarının bağlanma stilleri ve çocukluk çağı travmalarıyla ilişkisi
The relationship of anxiety and avoidance dimensions in close relations with attachment styles and childhood trauma
- Tez No: 696723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, çocukluk çağında yaşanmış olabilecek ihmal ya da istismarın yol Bu araştırma, çocukluk çağında yaşanmış olabilecek ihmal ya da istismarın yol açtığı travmanın, bağlanma stillerinin, kaygı ve kaçınma boyutlarıyla ilişkisinin 20-45 yaş arasındaki kişilerin yakın ilişkilerinde (romantik) ne derecede rol oynadığını kapsamaktadır. Erken dönemde yaşanmış olan ihmal ve istismarın, genç yetişkinlik dönemindeki bireylerin ilişkilerinde, bağlanma stillerinin kaygı ve kaçınma boyutlarıyla ilişkisinin incelenerek literatüre katkı sağlamak temel amaç olarak edinilmiştir. Literatür tarandığında yakın ilişkileri temel alan çalışmalar, bağlanma stillerini ve çocukluk çağı travmalarını ayrı bir şekilde çalışmıştır ancak her ikisinin birlikte çalışıldığı, kaygı ve kaçınma boyutlarıyla ilişkisinin incelendiği bir çalışmaya rastlanılmamasından dolayı bu çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma içerisinde oluşturulan ve çalışmaya katılacak olan katılımcıların, sosyo-demografik özelliklerinin öğrenilmesi için“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Bununla birlikte, yakın ilişkilerde kaygı ve kaçınma alt boyutlarına sahip olan“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II”, bağlanma stillerini ölçmesi açısından“İlişki Ölçekleri Anketi”, çocukluk çağı travmalarının belirlenmesi için“Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden toplanan verilerin analizinin yapılabilmesi için Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 24) paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyet ile güvenli, kayıtsız ve saplantılı bağlanma, fiziksel istismar ve ihmal, kaçınma alt boyutu arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Kaygı alt boyutu ile kaçınma alt boyutu, korkulu, saplantılı ve kayıtsız bağlanma, çocukluk çağı travmaları tüm alt grupları ile arasında pozitif yönde ve anlamlı; güvenli bağlanma ile negatif yönde ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Kaçınma alt boyutu ile korkulu, saplantılı ve kayıtsız bağlanma, cinsel ve duygusal istismar, fiziksel ve duygusal ihmal ile pozitif yönde ve anlamlı; güvenli bağlanma ile negatif yönde ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Fiziksel istismarla arasında ilişki bulunamamıştır. 0-6 yaş arasında anneyle tanımlanan ilişki ile bağlanma stilleri arasında ilişki bulunamamıştır. 0-6 yaş arasında babayla tanımlanan ilişki ile bağlanma stilleri arasında güvenli bağlanma ve saplantılı bağlanma için anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study covers the extent to which the trauma caused by neglect or abuse in childhood, attachment styles, anxiety and avoidance dimensions play a role in the close relationships (romantic) of people between the ages of 20-45. The main aim is to contribute to the literature by examining the relationship between neglect and abuse experienced in the early period and the anxiety and avoidance dimensions of attachment styles in the relationships of individuals in young adulthood. When the literature was reviewed, studies based on close relationships studied attachment styles and childhood traumas separately, but there is no study in which both worked together and studied their relationship with the dimensions of anxiety and avoidance. It is thought that this study will contribute to the literature. The“Demographic Information Form”was used to learn the socio-demographic characteristics of the participants. However,“Experiences in Close Relationships II”, which has anxiety and avoidance sub-dimensions in close relationships,“Relationship Scales Questionnaire”to measure attachment styles and“Childhood Trauma Questionnaire”to determine childhood traumas were used. The Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 24) package program was used to analyze the data collected from the scales. As a result of the study, a significant difference was found between gender and secure, dismissive avoidant and preoccupied attachment, physical abuse and neglect and avoidance sub-dimension. There was a positive and significant difference between anxiety sub-dimension and avoidance sub-dimension, fearful, preoccupied and dismissive attachment, childhood traumas with all sub-groups; a negative and significant relationship was found with secure attachment. With the avoidance sub-dimension, fearful, preoccupied and dismissive attachment, sexual and emotional abuse, physical and emotional neglect were positively and significant; a negatively and significant relationship was found with secure attachment. No relationship was found between physical abuse and physical abuse. No relationship was found between the relationship defined with the mother and attachment styles between the ages of 0-6. Between the ages of 0-6, a significant difference was found between the relationship defined with the father and attachment styles for secure attachment and preoccupied attachment.