Evcil hayvan besleyen yetişkin bireylerin çocukluk çağı ruhsal travmaları ile evcil hayvanlara bağlanma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Childhood spiritual trauma of adult individuals feeding pets and investigation of the relationship between the levels of attachment to pets
  1. Tez No: 680476
  2. Yazar: CEMRE ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; evcil hayvan sahibi olan 18 yaş ve üzeri bireylerin evcil hayvanlarına bağlanma düzeylerinin tespiti, çocukluk çağı ruhsal travmalara maruz kalma durumu tespiti ve evcil hayvana bağlanma düzeyleri ile çocukluk çağında maruz kaldıkları travmalar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu; evcil hayvan sahibi yetişkin bireyler arasından kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yoluyla seçilen katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemini gönüllü katılım sağlayan 1906 evcil hayvan sahibi yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılardan kişisel bilgilerini toplamak için ''Kişisel Bilgi Formu'', evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarına bağlanma düzeyi verilerini toplamak için ''Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçeği'', katılımcıların çocukluk dönemin maruz kaldıkları travmaları verilerinin toplanabilmesi için ''Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcılardan elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 22.0 veri analiz programından yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği alt boyutları ve toplam puanı ile Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçeği insan yerine koyma alt boyutu ile pozitif yönlü düşük düzey bir korelasyona rastlanmıştır. Çocukluk çağı ruhsal travmalar ölçeği duygusal-fiziksel-cinsel istismar, aşırı koruma-kontrol ve toplam travma puanı alt boyutları ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir farklılaşmaya rastlanmıştır. Bu alt boyutlarda kadınların erkeklere oranla travma puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bir diğer bulguya göre evcil hayvan bakma yılı değişkeni ile çocukluk çağı ruhsal travmalar ölçeği alt boyutlarından duygusal istismar, duygusal-fiziksel ihmal, aşırı koruma-kontrol ve toplam travma puanları arasında anlamlı bir farklılaşmaya ulaşılmıştır. Bu farklılaşma, fiziksel ihmal alt boyutunda 7 yıl ve üzeri hayvan bakan katılımcılar ile 2-4 yıl arasında hayvan bakan katılımcılar arasında, 7 yıl ve üzeri hayvan bakan katılımcılar lehine bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is; To determine the level of attachment of pet owner individuals aged 18 years and older to their pets; to determine their exposure to childhood traumas, and to examine the relationship between pet attachment levels and childhood traumas. The study group of the research; The participants are selected among adult individuals with pets (cats, dogs, birds, etc.) through easily accessible situation sampling. Relational scanning model was used in the research. The research sample consists of 1906 adult volunteers who own pets. In the study, the '' Personal Information Form '' was used to collect personal information from the participants, the '' Lexington Pet Attachment Scale '' was used to collect data on the level of attachment of pet owners to their animals, the ''Childhood Mental Trauma Scale'' was used to collect data on traumas of the participants during childhood. SPSS 22.0 data analysis program was used to analyze the data obtained from the scales and participants in the study. According to the research findings; A low-level positive correlation was found between the sub-dimensions and total score of the Childhood Trauma Scale, and the human substitution sub-dimension of the Lexington Pet Attachment Scale. A significant difference was found between the emotional abuse, physical abuse, sexual abuse, overprotection-control, total trauma score sub-dimensions of the childhood psychological trauma scale and the gender variable. In these sub-dimensions, it was observed that the trauma scores of women were higher than men. According to another finding, a significant difference was reached between“the year of pet care”variable and emotional abuse, emotional neglect, physical neglect, overprotection-control, and total trauma scores from the sub-dimensions of the childhood psychological trauma scale. This differentiation was found in favor of the participants who took care of animals for 7 years or more, in the physical neglect sub-dimension, between those who took care of animals for 2 to 4 years, and those who care for animals for 7 years or more.