Utku Lomlu kitap kapağı tasarımlarının grafik tasarım ilkeleri açısından incelenmesi
Investigation of Utku Lomlu book cover designs in terms of graphic design principles
- Tez No: 627413
- Danışmanlar: DOÇ. DİDE AKDAĞ SATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kitap kapaklarının reklam amaçlı kullanılması okuru görsel bir şölenle buluşturmaktadır. Öyle ki zamanla, okurların birçoğu artık kitapları kapaklarına bakarak görsel zevklerine hitap ettiği için kitap satın almaya başlamışlardır. Bu durum kitap kapaklarındaki tasarımların zaman aşımına uğramasına neden olmaktadır. Bu nedenle kitap kapaklarının belirli aralıklara tasarımları değişmektedir. Bu durum kapak tasarımının önemini artırmıştır. Bu çalışmada, tasarımlarıyla okurları ikna eden ve tasarımcılara örnek niteliğinde üretimler ortaya koyan Utku Lomlu'nun kitap kapağı tasarımlarının, temel tasarım ilkeleri ve unsurları, görsel algıyı güçlendiren ilkeler, kitap kapağını oluşturan öğeler, kitap kapağında bütünlük oluşturma yöntemleri incelenmektedir. Geçmişten günümüze kitap kapağı tasarımları ele alınarak, tüm bu bilgiler doğrultusunda kitap kapağı tasarımı hakkında detaylı bir literatür taraması sonucunda kaynak oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of book covers for advertising purposes brings the reader together with a visual feast. So much so that over time, many of the readers started to buy books because they appealed to their visual tastes by looking at their covers. This situation causes the designs on the book covers to expire. For this reason, the designs of book covers change at certain intervals. This situation has increased the importance of cover design. In this study, the basic design principles and elements of Utku Lomlu's book cover designs, which convince the readers with her designs and produce exemplary productions for the designers, the principles that strengthen the visual perception, the elements that make up the book cover, the methods of creating the integrity on the book cover are examined. By considering book cover designs from past to present, it is aimed to create a resource as a result of a detailed literature review on book cover design in line with all this information.