Bağlanma stilleri ile partner şiddeti arasındaki ilişkide öz-anlayışın ve boyun eğici davranışın aracılık rolü
The intermediate role of self-compassion and submissive behavior in the relationship between attachment styles and partner violence
- Tez No: 627424
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın temel amacı bağlanma stilleri ile partner şiddeti arasındaki ilişkide öz-anlayışın, boyun eğici davranışın aracılık rolünü incelemektir. Partner/eş şiddetini ölçmek için Türkiye'de kullanılan ölçekler iki boyutlu ya da tek boyutlu olduğu için yeterli olmadığı düşünülmüş partner/eş şiddetini çok boyutlu olarak ölçen Composite Abuse Scale'nın geçerlilik güvenirlilik çalışması yapılmıştır. Composite Abuse Scale ve Partner Abuse Scalası'nın (PAS) toplam şiddet skala puanları arasındaki ilişki; r =.93; p= .001 olduğu görülürken, yapılan t testinde toplam puanlar arasındaki fark; z = -.738; p=0.461 şeklinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the mediating role of Self-Compassion, visual and submissive behavior in the relationship between attachment styles and partner violence. Scales used in Turkey which measure the severity of partner / spouse violence are either two-dimensional or one-dimensional scales. Since these are not sufficient for to get more accurate results the validity and reliability study of Composit Abuse Scale which is a multi-dimensional one is studied. The relationship between the total severity scale scores of Composite Abuse Scale and the Partner Abuse Scale (PAS) are; r = .93; p = .001, the difference between the total scores in the t test being; z = -.738; p = 0.461.