Binaların Küresel İklim Değişikliğine Etkisi ve Çözüm Yöntemlerine Mimari Bakış
- Tez No: 627467
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ SEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küresel iklim değişikliğinde %50'lik paya sahip olan binaların sera gazı salınımlarının azaltılması demek, etki payının da azalması demektir. Dünyada kentleşmenin arttığı ve artmaya devam edeceği öngörüsü, binaların artacağı manasına gelmektedir. Günümüzde; şehirlerde, kentlerde, kasaba ve köylerde insanlardan sonra en fazla, binalar bulunmaktadır. Bina tasarımlarının; enerjiyi az harcayan, çevre ile uyumlu, planlı ve bilinçli tasarımlarla ilerlememesi, binaların küresel iklim değişikliğindeki rolünün daha da artmasına sebep olacaktır. Binaların çevreyle uyumlu az enerji harcayan yapılar olabilmeleri bir süreçtir ve bu süreçte mimarlar ve ekipleri ilk önemli konuma sahiptir. Yapıların küresel iklim değişikliğine olan etkisi ve çözüm yöntemleri işlenirken, mimarların tasarım yönünün vurgulanması, verime ulaşmak için dikkat edilmesi gereken bir sıralamadır. Binaların enerji tüketimlerinin kontrol altına alınabilmesi 5 temel profil üzerine kuruludur. Bunlar; mimar, ekip arkadaşları, müteahhit, yapı sahibi ve bürokrasidir. Yapıların tasarımından sorumlu olan mimarların; binaların yaşam çizgilerinde doğa ile negatif etkileşimini farkında olması ve mesleklerinin etki, görev ve sorumluluklarını bilmeleri, yapıların enerji tüketimlerinin azaltılmasında en büyük etkenlerdendir. Bu kapsamda tezin ilk bölümünde giriş, amaç, kapsamla tez çerçevesi çizilecek, ikinci bölümünde küresel ısınma ile ilgili bilgiler verilerek, iklim, küresel ısınma ve iklim değişikliği kavramlarının neler olduğu ve neden önemli olduğu, doğal seyrinden farkı ile beraber iklim değişikliğinin dünya üzerinde sebep olduğu genel etkileri anlatılacaktır. İkinci bölümde iklim değişikliğinde binaların yeri açıklanırken; binanın tanımı yapılarak bir binanın yaşam çizgisi anlatılacaktır. Binaların yaşam döngülerinde enerji harcamalarının anlatılması ile bina – mimar ilişkisi bu etapta kurulmaya başlanacaktır. İkinci bölümde binaların enerji harcamaları ile ilişkisi kurulan mimarlar, üçüncü bölümde tanımlanarak somutlaştırılma hedeflenmiştir. Mimarın tanımlanması ile meslek profili, sorumluluk ve mesleğin dünyaya olan etkilerinin açıklanması hedeflenmiştir. Üçüncü bölüm devamında binaların şekillenişinde mimarların rolü açıklanmış ve yapılardaki tasarım felsefesinde değişim yaşanmaması irdelenmiştir. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde çerçevesi çizilen tasarımsal eksiklerin en aza indirilmesi için dikkate alınması gereken hususlar, mimarların disiplini çerçevesinde kalarak anlatılmıştır. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde anlatılan hususların dikkate alınması, tasarım ve yapım esnasında uygulanabilmesi halindeki elde edilecek verimler, somut örneklerle irdelenmiştir. Uygulamalardan elde edilebilecek sonuçların örnekler üzerinden incelenmesi, tasarım kriterlerini teori olmaktan çıkarılması hedeflenmiştir. Tez kapsamında mimarlık disiplinin, yapıların enerji harcamasındaki öneminin farkındalığının sağlanması ve meslek çerçevesinde kalarak, ayrıntıları değil etkileri somutlaştırılmış anlatım hedeflenmiş ve bu kapsam çerçevesinde kalınmıştır.
Özet (Çeviri)
Reducing greenhouse gas emissions of buildings that have a 50% share in global climate change means that their share of impact is also reduced. The prediction that urbanization has increased and will continue to increase in the world means that the buildings will increase. Today; In cities, towns, towns, and villages, buildings are the most common after people. Building designs; The fact that buildings do not progress with low energy, environmentally compatible, planned, and conscious designs will further increase the role of buildings in global climate change. It is a process that buildings become structures that consume little energy compatible with the environment, and architects and their teams have the first important position in this process. While the effects of buildings on global climate change and solution methods are being processed, the design aspect of architects is a ranking that needs attention to achieve efficiency. To control the energy consumption of buildings is based on 5 basic profiles. These; architect, teammates, contractor, building owner, and bureaucracy. The architects responsible for the design of the buildings; Being aware of the negative interaction of buildings with nature in their lifelines and knowing the effects, duties, and responsibilities of their professions are the biggest factors in reducing the energy consumption of the buildings. In this context, in the first part of the thesis,introduction, purpose, and thesis framework will be drawn, in the second part, by giving information about global warming, what are the concepts of climate, global warming and climate change, and why it is important, and the difference from its natural course, the general cause of climate change on the world effects will be explained. In the second part, while the location of the buildings in climate change is explained; By defining the building, the lifeline of a building will be explained. By explaining the energy expenditures in the life cycle of the buildings, the building - architect relationship will be established at this stage. In the second part, the architects who are associated with the energy expenditures of the buildings are defined in the third section and aimed to be embodied. By defining the architect, it is aimed to explain the profession profile, responsibility, and the effects of the profession on the world. In the continuation of the third part, the role of architects in the shaping of the buildings was explained and it was examined that there was no change in the design philosophy in the buildings. In the fourth section, the issues to be taken into consideration to minimize the design deficiencies outlined in the third section are explained by staying within the framework of the discipline of the architects. In the fifth chapter, the yields that will be obtained in case of considering the issues described in the fourth chapter, and their application during design and construction are examined with concrete examples. It is aimed to examine the results that can be obtained from applications through examples and to remove the design criteria from theory. Within the scope of the thesis, it is aimed to provide awareness of the importance of architectural discipline in the energy expenditure of buildings and by staying within the scope of the profession, the effects of which are embodied, not the details, have been targeted.