Türk İş Hukuku'nda sözleşme özgürlüğünün kapsam ve sınırları
Scope and limits of freedom of contract in Turkish Labor Law
- Tez No: 627490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN CİNDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sözleşme özgürlüğü, temel olarak Borçlar Hukuku'nda düzenlenmiştir ancak öneminden dolayı özel hukukun birçok alanında uygulanabilmektedir. Sözleşme özgürlüğüne göre taraflar, kanundaki temel sınırlara uymak şartıyla bir sözleşmenin içeriğini istedikleri gibi belirleyebilecektir. İş Hukuku'nda da temel olarak sözleşme özgürlüğü benimsenmiştir. Fakat bu özgürlük, sosyal ve ekonomik düşüncelerle birtakım sınırlandırılmalara tabi tutulmuştur. Buna göre işveren için kimi durumlarda sözleşme yapma yasakları getirilmişken kimi durumlarda da sözleşme yapma zorunluluğu öngörülmüştür. İş Hukuku'ndaki sözleşme özgürlüğünün kapsam ve sınırlarının anlaşılabilmesi için sözleşme ve özgürlük kavramlarının ayrıntılı olarak incelenmesi ve sonrasında da sözleşme özgürlüğü kavramının özellikle Borçlar Hukuku, Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Roma Hukuku ve Uluslararası Sözleşmeler açısından ne anlam ifade ettiğinin irdelenmesi gerekir. İşte bu amaç doğrultusunda konu, sistematik olarak incelenecek ve varılan sonuç da vurgulanacaktır
Özet (Çeviri)
Freedom of contract is basically regulated in the Law of Obligations but due to it is importance it can be applied in many areas of private law. According to the freedom of contract the parties can determine the content of a contract as they wish provided that is complies with the basic limits in the law. İn Labour Law, fundamental freedom of contract has been adopted. However this freedom has been subject to some limitations with social and economic thoughts. According to this in some cases contract are prohibited and in some cases the obligation to sign a contract is envisaged. İn order to understand the scope and limits of the freedom of contract in Labour Law, it is necessary to examine the concepts of contract and freedom in detail and then to examine the meaning of the concept of contract freedom especially in terms of Law of Obligations, Constitutional Law, Civil Law, Roman Law and International Conventions. For this purpose, the subject will be examined systematically and the result will be emphasized.