Investigating causal relationship among lean maintenance factors using Fuzzy DEMATEL method
Yalın bakım faktörleri arasındaki nedensel ilişkinin Fuzzy DEMATEL yöntemi kullanılarak araştırılması
  1. Tez No: 627491
  2. Yazar: YUNUS AYDINEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZTÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tüm dünya üzerinde; gelişen endüstri, zorlayıcı şartlar ve rekabetçi ortam ile birlikte bakım yönetiminin etkinliği ve verimliliği oldukça kritik hale gelmiştir. Bakım faaliyetlerinin artan önemiyle birlikte üretimde sürekliliği sağlamak amacıyla çeşitli bakım yöntemleri uygulanmıştır. Yalın felsefesinin dahil olmasından sonra bakım yönetimi daha çok kayıpları ortadan kaldırmaya ve sürekli iyileştirme faaliyetlerine odaklanmıştır. Ancak bu faaliyetleri etkin bir biçimde gerçekleştirebilmek için yalın bakıma etki eden faktörlerin özelliklerinin ve bu faktörler arasındaki sebep sonuç ilişkilerinin bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Geçmişte, yalın bakıma etki eden faktörler arasındaki ilişkiyi inceleyen ve şirketler için yol haritası sunan çalışmalar olmakta birlikte; bu çalışmaların yalın bakım stratejisi uygulamak isteyen yöneticilere yeterli kanıta dayalı bir öneri sunamadığı görülmüştür. Dolayısıyla bu çalışma, literatürdeki aşağıda belirtilen eksikliklere katkı sunmayı amaçlamıştır: 1. Yalın bakım yönetimine etki eden faktörler arasındaki sebep sonuç ilişkilerinin ortaya koyulması. 2. Yöneticiler için yalın bakım uygulaması esnasında yol gösterici ve aydınlatıcı bir stratejik haritanın oluşturulması. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışma içerisinde sistematik bir yaklaşım göz önünde bulundurulmuştur. Yalın bakım faktörlerinin sebep sonuç ilişkilerine dayanan stratejik haritanın oluşturulabilmesi için çok kriterli karar verme (ÇKKV) tekniklerinden biri olan Fuzzy DEMATEL yöntemi kullanılmıştır ve yapılan analizler endüstride çeşitli tecrübeleri bulunan uzman değerlendirmelerine dayandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Associated with the growing industry, challenging circumstances, and competitive environment all around the world; effectiveness and efficiency of maintenance management became much more critical. With the increasing importance of maintenance, various maintenance methodologies have been applied to provide sustainability in production. After the involvement of lean approach, maintenance management focused more on the elimination of wastes and continuous improvement. However, it is very important to know the characteristics and the relationships between lean maintenance factors to perform these activities efficiently. Although some of the previous researches investigated relationship between lean maintenance factors, and presented roadmap for the organizations; none provided sufficient evidences about these influences to guide executives who desire to apply lean maintenance. This study therefore aims to contribute to these gaps in the literature as described below: 1. Presenting cause and effect relations between lean maintenance management factors. 2. Building a strategy map to provide managerial insights to the decision makers in the industry for the implementation of lean maintenance. In line with this objective, a systematic approach was considered in this study. Fuzzy DEMATEL which is a Multi Criteria Decision Making (MCDM) method was used to conduct the study to create a strategy map considering cause and effect relations of lean maintenance factors, and the analyzes were based on the evaluations of the experts who have various experiences in the industry.