Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde taraf değişikliği ve hukuki sonuçları
Change of parties in the construction contracts in exchange for flats and its legal consequences
  1. Tez No: 937088
  2. Yazar: İSMAİL ALPER SÖNMEZLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ZENGİN ÖZKÜÇÜKPARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Kat karşılığı inşaat sözleşmesi, arsa sahibinin taşınmazı üzerinde bağımsız bölümlerden oluşan ana bir yapıyı inşa etmesi karşılığında ücret yerine arsasından belli payı verdiği, yüklenicinin de karşılığında bağımsız bölümler yapmayı ve teslim etmeyi taahhüt ettiği çift edimli, atipik, karma bir sözleşmedir. Ekonomik ve sosyal nedenlerle ilerleyen süreçte sözleşmenin taraflarında değişiklik olabilmektedir. Özellikle borç ilişkisinin asıl tarafları dışında üçüncü kişilerin sözleşme ilişkisine dahil oldukları gözlemlenmektedir. Sözleşme ilişkisinde tam ve iradi taraf değişikliği yapan tek kurum olan“sözleşmenin devri”6098 sayılı yeni Borçlar Yasası ile genel bir hüküm olarak yasal düzenlemede yerini almıştır. Bu kurum kendine özgü üç taraflı genel bir hukuk düzenlemesi olarak her sözleşme gibi kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde de uygulama alanı bulacaktır. Bu çalışmada sözleşmenin devrinin kat karşılığı inşaat sözleşmesinde doğurduğu etki ve hukuksal sonuçları diğer üç kutuplu ilişkilerle karşılaştırmalı olarak öğreti ve yargı kararları ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction contract in exchange for flats is an atypical mixed contract with double acts, in which the land owner gives a certain share of his land instead of a fee in return for building a main structure consisting of independent sections on his real estate, and the contractor undertakes to build and deliver independent sections in return. There may be changes in the parties to the contract in the following process due to economic and social reasons. In particular, it is observed that third parties other than the main parties of the debt relationship are included in the contract. 'Transfer of the Contract', which is the only institution that makes a complete and voluntary change of parties in the contractual relationship, has taken its place in the legal regulation as a general provision with the New Code of Obligations No. 6098. As a unique tripartite general law regulation, this institution will find application in construction contracts in exchange for flats, as in every contract. In this study, the impact and legal consequences of the transfer of the contract on the construction contract in exchange for flats are discussed in the light of doctrine and judicial decisions, compared to other three-polar relationships.