Kur'ânı Kerîm'de zikredilen peygamberlerin kavimlerine bedduaları
Curses of the prophets against their people in the Holy Quran
- Tez No: 627510
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tez çalışmamız, Kur'an-ı Kerim'de peygamberlerin kavimlerine bedduaları konusunu özel bir şekilde ele almaktadır. Duanın sözlük ve terim anlamlarının yanı sıra duanın kısımlarının da üzerinde durduktan sonra Kur'an-ı Kerim'de geçen beddua lafızları genel bir şekilde zikredilmiştir. Daha sonra ise nebi ve resul kelimelerinin tanımları ve aralarındaki fark ele alınmıştır. Konunun özüne girişe hazırlık olarak peygamberlerin ibadet ederken, yalvarıp yakarırken ve dünyevi ve uhrevi isteklerde bulunurken nasıl dua ettiklerinden genel bir şekilde söz edilmiştir. Bunun ardından ise davet hayatları açısından kavimlerine beddua eden peygamberlerin kıssaları ve kavimlerinin hidayete ermelerinden ümidi kesip onlara beddua edinceye ve Allah'ın yardımı gelip onlara yetişinceye kadar davet yüküne nasıl tahammül edip dayandıkları anlatılmaya başlanmıştır. Nitekim onların bu duası kurtuluşlarından ümit kesilmiş olan küfür ehli için helak nedeni, hak sözün yükselişi ve Allah dostları için bir yardım olmuştur. Araştırmanın son kısmında ise onların bu dualarından kaynaklanan en önemli noktalardan bahsedilmiştir. Nitekim onların bu dualarının amacının yanı sıra bu duaların ancak Allah-ı Teala'nın emrinden sonra edildiği ve gerek müminler gerek peygamberler gerek de kendilerine beddua edilenler için pek çok fayda getirdiği açıklanmıştır. Diğer taraftan bu bedduaların sebeplerinin peygamberlerin davet etmekten sıkılmaları olmadığı ve muhaliflerinden intikam alma amacıyla edilmediği bilakis onların rahmet ve şefkat ile bilindikleri ve daimî çabalarının kavimlerinin hidayeti ve kurtuluşu olduğu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is specifically about The Supplication of Prophets against their people in the Holy Qur'an. After examining the meanings of supplication in language and terminology and the supplication sections, I mentioned the words that have been used as the supplication against others in general in the Holy Quran. I also mentioned the definition of Prophet and Messenger and the difference between them. As an introduction to entering to the topic, the prophets' supplication has been discussed in general in the research, their worshipping, supplication and their worldly and hereafter requests, after that the beginning of telling the stories of the prophets who supplicated against their people, as for their propagandistic side of their life and how they could bear the burdens of the message and how they were patient until they have despaired of the guidance of their people, they supplicated against them so the victory of Allah has been sent quickly to help his prophets. That supplication was a destruction of the people who disbelieved those whose goodness is hopeless, lifting the word of truth high and supporting for the holy men of Allah. In the last section of the research, the discussion was about the most important points about their supplications, so the purpose of those supplications was explained, and those supplications were only after the command of the Almighty Allah, it came with a lot of benefits for believers, messengers or on those who were supplicated against, and that the reasons of those supplications are neither because the messengers got bored of the message nor as a revenge of who disobeyed them, because the messengers are those who were well known for their mercy and empathy, and their only concern was their people guidance and righteousness.