IFRS 16 kiralamalar standardının finansal tablolar üzerine etkisi: Seçilmiş hava yolu işletmelerinde bir inceleme
IFRS 16 leases standart's effects on financial statements: An examination on selected airline business companies
  1. Tez No: 627518
  2. Yazar: GÜL ARSLAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IFRS 16 Kiralamalar Standardının uygulanması ile birlikte 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren kiracıların yapmış olduğu faaliyet kiralamalarının, finansal durum tablosuna kullanım hakkı varlığı ve kira yükümlülüğü olarak alınması zorunluluğu getirilmiştir. Finansal tablolarını IFRS'ye göre düzenleyen işletmelerin ilk kez 2020'de yayımlanacak olan 2019 hesap dönemine ilişkin finansal tablolarında çok ciddi değişikliklerin meydana gelmesi beklenmektedir. Bu amaçla, faaliyet kiralamalarının yoğun olduğu havacılık sektöründen seçilmiş işletmelerin IFRS 16 uygulanmış 2019 hesap dönemi finansal tabloları ile IFRS 16 uygulanmamış 2018 hesap dönemi finansal tabloları karşılaştırılmalı olarak analiz edilmiştir. Ayrıca aynı yıllar finansal tablo oranlarının değişimleri incelenmiştir. IFRS 16 Kiralamalar Standardının uygulanması ile genel olarak işletmelerin finansal durum tablolarında duran varlık ve yükümlülük tutarlarının arttığı, işletme sermayelerinin düştüğü ve finansal tablo oranlarının olumsuz yönde etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the publication of IFRS 16 Leasing Standard, operating leases made by leaseholders should be in financial statements as assets and liabilities beginning from 1 January 2019. It is expected that the companies that have prepared their financial statements according to IFRS will have serious changes in their financial statements regarding fiscal year 2019, which will be published for the first time in 2020. For this purpose, aviation companies, where the operating leases are intensive, have been selected, and their 2019 financial statements in which IFRS is applied and 2018 financial statements in which IFRS is not applied were analyzed comparatively. In addition, the financial statements ratios' alterations for the above-mentioned years were examined. The results showed that with the application of IFRS 16 Leases Standard, the assets and liabilities in the financial statements of selected companies increased, their working capital decreased, liquidity rates and financial structure ratios were adversely affected.