An empirical evidence for generalized shrinkage methods:Application of bagging in day-ahead electricity priceforecasting and factor augmentation
Genelleştirilmiş shrinkage modelleri için bir ampirik bulgu: Bagging yönteminin gün öncesi elektrik fiyatlarının tahminine uygulanması ve faktör modelleri ile desteklenmesi
- Tez No: 627516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEM YILDIRIM KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Elektrik fiyatların oluşmasında temel değişkenler çok boyutlu ve kapsamlı. Çok sayıda açıklayıcı değişken ile elektrik fiyatlarının tahmin edilmesi günümüzde yaygın kullanılan yaklaşımlardan biri. Bu çalışmada, literatürde sıklıkla kullanılan ana elektrik piyasalarında beş farklı seri ve GEFCom2014 yarışma verisi kullanılarak, bir shrinkage yöntemi olan Bootstrap Aggregation (bagging) yöntemiyle, mevcut açıklayıcı değişkenlerdeki bilgilerin elde edilmesi önerilmektedir. Bagging yöntemi, multivariate elektrik fiyat tahmini literatüründe yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem olan Least Absolute Shrinkage and Selection Operator (lasso)'e göre çok daha uygulaması basit ve hatta bazı piyasalarda daha iyi tahmin performans göstermesiyle öne çıkmaktadır. İlaveten, gün içerisindeki elektrik fiyatlarının birbiriyle olan yüksek bağımlılığını modellere yansıtmak adına faktör destekli modeller önerilmektedir. Bayesian Kriteri ile seçilen faktörlerin modellere eklenmesi modellerin performanslarını iyileştirdiği gibi, bazı durumlarda gelişmiş shrinkage yöntemlerinden bile daha iyi sonuçlar verdiği Diebold-Mariano testi ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fundamental dynamics behind electricity prices are multi-dimensional and elaborate. A popular approach to forecasting electricity price is to utilize large number of predictors. In this study, using the day-ahead electricity price data from commonly studied markets of five major series and GEFCom2014 data, a variant of shrinkage method, Bootstrap Aggregation (bagging) is proposed to incorporate information from available predictors. Bagging manifests itself as a computationally simpler alternative to commonly used Least Absolute Shrinkage and Selection Operator (lasso) in multivariate EPF context and even shows superior forecasting ability in some markets. Moreover, considering the significant dependence of intra-day electricity prices, we also propose factor augmentation to exploit this dependence. The inclusion of latent factors, selected via Bayesian Information Criterion, improves ability to forecast in multivariate modeling framework and in some cases even outperform sophisticated shrinkage methods as measured by the Diebold-Mariano test.