Güvenlik yönetimi ve açık kaynak istihbaratının önemi
Security management and the importance of open source intelligence
  1. Tez No: 627532
  2. Yazar: METİN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RACİ KILAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Açık Kaynaklar, halkın düşünce yapısını etkilemekteki rolü nedeniyle özenle takip edilmesi ve gerektiğinde halkın doğru bilgilendirilmesi maksadıyla devletin müdahalesini de gerekli kılan bir ulusal güvenlik konusudur. Bu bakımdan çalışmada güvenlik ve istihbarat kavramları açıklanmış, istihbaratın ne olduğu ve amacı ortaya konmuş, en önemli istihbarat kaynaklarından açık kaynak istihbaratının ne olduğu, nasıl elde edildiği, dünyadan ve ülkemizden örnekler vererek önemi ortaya konulmuş ve daha iyi bir açık kaynak istihbarat sistemine sahip olmanın gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Open Sources are a matter of national security which requires the intervention of the state in order to be followed carefully because of its role in influencing the public's thinking and to inform the public correctly when necessary. In this respect, security and intelligence concepts are explained, what is intelligence and its purpose are mentioned, what is open source intelligence and how it is obtained, its importance by giving examples from our country and world is explained and the necessity of having a better open source intelligence system is emphasized. It has been prepared to highlight the importance of having an effective open source intelligence and highlighting the need to consider it as a national security issue.