Göçün psikolojik etkileri
Psychological effects of migration
  1. Tez No: 627533
  2. Yazar: TAHSİN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT TANHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsan gruplarının göçleri zamanın başlangıcından beri gerçekleşmiş ve antik metinlere kaydedilmiştir. Güvenlik, barınma, yemek, ekilebilir alanlar arama ve özgürlük umuduyla, insanlar açlıktan, işkenceden, ruhsal baskıdan kaçmak için arayışa girmiştir. Göç eden ya da yer değiştiren insanoğlu aslında kendi içinde olan ya da olmayan oturmuş birçok birleşeni de değiştirmektedir. Yer değiştirmeyle birlikte kişinin kaybettiği sadece arkadaş, aile ve çevre değildir, aynı zamanda da onlarca yıldır bunlarla kurulan derin bağlardır. Süreç boyunca yaşanan olumsuz durumlar göç eden kişilerin üzerinde yıkıcı etkiler yaratmaktadır. Bu çalışmanın amacı da göç sürecinde ortaya çıkan yıkıcı psikolojik etkileri incelemektir. Çalışmada öncelikle göç kavramı ele alınarak, göçün nedenleri, göçmen ve mülteci kavramları arasındaki farklılık ve Türkiye'de göç ile ilgili yaşanan güncel durum ele alınmıştır. Sonra göç ve psikoloji ilişkisi başlığında göçün aşamaları, göçün koşulları ve sebeplerinin psikolojik etkilerdeki rolü başta olmak üzere diğer bazı önemli başlıklara değinilmiştir. Daha sonra, psikolojik açıdan sonuca etki eden öğeler başlığı altında kişilerin demografik özellikleri, kültürlenme ve başka bazı önemli unsurlar ele alınmıştır. Göçün yaratmış olduğu psikolojik sorunlar başlığında ise başta travma, TSSB ve depresyon olmak üzere kişileri etkileyen önemli psikolojik sorunlar ele alınmıştır. Son kısım olan ilgili araştırmalar başlığında ise, son 5 yıl içerisinde yurt içinde ve dışında yapılmış bazı örnek çalışmalar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu tez ile elde edilmek istenen, yaşanan sıkıntılar sonucunda ortaya çıkan psikolojik rahatsızlıkları detaylı bir şekilde açıklayarak hem sorunların hem de çözümlerin tespitine katkıda bulunacak daha kapsamlı bir Türkçe metin ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Migrations of human groups have taken place since the beginning of time and have been recorded in ancient texts. Hoping for security, shelter, food, arable land and freedom people have sought to escape from hunger, torture and mental pressure. Human beings who migrate or relocate also change many of the established constituents in themselves. It is not only friends, families and the environment that a person loses with relocation, but also deep bonds correlated with him/her for decades. Negative situations during the process have devastating effects on immigrants. The aim of this study is to investigate these devastating psychological effects that emerge during the migration process. In this study, the concept of migration will be discussed first. Then the causes of migration, differences between immigrant and refugee concepts, and Turkey's current situation regarding migration will be discussed. Later, under the title of psychologically influencing items, demographic characteristics of people, culture and some other important factors will be discussed. In the title of psychological problems created by migration, important psychological problems affecting people, especially trauma, PTSD and depression, will be discussed. In the title of the related research, which is the last part, some case studies conducted domestically and abroad will be discussed in detail. The aim of this thesis is to create a more comprehensive Turkish text that will contribute to the detection of both problems and solutions, by explaining in detail the psychological disorders that arise as a result of the problems experienced.