Pozitif psikolojik sermaye ve risk alma eğiliminin yatırım kararları üzerindeki etkisi
The effect of positive psychological capital and risking tendency on investment decisions
  1. Tez No: 627548
  2. Yazar: YİĞİT AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KANTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tez çalışmasının temel amacı, insanların pozitif psikolojilerinin ve risk alma eğilimlerinin sermaye yatırım kararları üzerindeki etkisi incelenmektedir. Çalışmanın kurumsal çerçevesini pozitif psikolojik sermaye ve risk alma eğilimi kavramlarının yatırım kararları üzerindeki etkisi ve bu kavramların ortaya çıkmasını sağlayan bireysel ve örgütsel faktörlerin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu çalışmada söz konusu belirtilen kavramların önemi ve kendileri arasındaki ilişkilerine değinilmektedir. Literatürde, pozitif psikolojik sermayenin olumlu veya olumsuz davranışların yatırım yaparken, kişilik özellikleri ve davranışları etkilediği ileri sürmektedir. Bununla birlikte, işgörenlerde yatırım kararlarının oluşmasında ve risk alma eğiliminin rolünde pozitif psikolojik sermaye bileşenlerinin öz-yeterlilik, iyimserlik, umut ve dayanıklılık-esneklilik etkilerinin önemli bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. Pozitif psikolojik sermaye, risk alma eğilimi ve yatırım kararları arasında anlamlı bir ilişki olduğu varsayılmaktadır. Tez çalışmamın metodoloji kısmında ise bahsedilen değişkenler arasındaki ilişkilerin ortaya konulması ve araştırma modeli kapsamında bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenlerle arasındaki ilişkilerin açıklanması konu alınmıştır. Araştırmanın amacı etrafında, Çanakkale ilinde faaliyet gösteren Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı, şirket sermayesi 500.000 TL ve üzeri şirketlerin sahiplerine veya iş ortaklarına 178 tane şirket sahibi veya ortağına anket yöntemi vasıtasıyla elde edilen veriler faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri yardımıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; pozitif psikolojik sermayenin ve risk alma eğiliminin yatırım kararları üzerinde istatiksel olarak anlamlı ilişki içinde olduğu kabul edilmiştir. Bununla birlikte, araştırma modelindeki bağımsız değişkenlerin (pozitif psikolojik sermaye, risk alma eğilimi) bağımlı değişken (yatırım kararları) etkileme düzeyleri ile bağımsız ve bağımlı değişkenlerin kendi aralarındaki etkileşim düzeyleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis study is to examine the effect of people's positive psychology and risk-taking tendencies on capital investment decisions. The institutional framework of the study is the effect of the concepts of positive psychological capital and risk-taking tendency on investment decisions and the examination of individual and organizational factors that led to the emergence of these concepts. In this study, the importance of these concepts and their relationships with each other are mentioned. In the literature, it is suggested that positive or negative behavior of positive psychological capital affects personality traits and behaviors when investing. However, it has been observed that the effects of positive psychological capital components of self-efficacy, optimism, hope, and resilience play an important role in the formation of investment decisions and risk taking tendency in employees. It is assumes a significant relationship between positive psychological capital, risk-taking tendency and investment decisions. In the methodology part of the thesis study, it is based on exposing the relationships between the mentioned variables and explaining the relationships between the independent variables and the dependent variables within the framework of the research model. For the purpose of the research, the data obtained through survey method to 178 owners or partners of companies with 500,000 TL or more companies registered in Çanakkale Chamber of Commerce and Industry, operating in Çanakkale province, were evaluated with the help of factor analysis, correlation analysis and regression analysis. According to the findings obtained as a result of the research; It is assumed that positive psychological capital and risk-taking tendency have a statistically significant relationship on investment decisions. In addition, the level of influence of independent variables (positive psychological capital, tendency to take risks) dependent variable (investment decisions) in the research model and the interaction levels of independent and dependent variables among themselves were explained.