Kuru kafa iskeletinde foramen jugulare ve apertura externa canalıs carotıcus'un morfolojileri ve morfometrik ölçümleri ile bu bölgede bulunan oluşumlarla ilişkilerinin incelenmesi
Morphologies and morphometric measurements of jugular foramen and external aperture of carotid canal in the dry skull and their relationships with the structures in this region
- Tez No: 927915
- Danışmanlar: PROF. DR. RABET GÖZİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızın amacı, kuru kafa iskeletinde basis cranii externa'da yer alan foramen jugulare ve apertura externa canalis caroticus'un morfolojileri ile morfometrik ölçümlerini incelemektir. Morfometrik ölçümleri hem kaliper hem de ImageJ programı ile yaparak iki yöntem arasında fark olup olmadığını değerlendirmektir. Ayrıca, foramen jugulare ve apertura externa canalis caroticus'un komşuluk yaptığı önemli oluşumlar foramen stylomastoideum, processus mastoideus, processus styloideus, arcus zygomaticus ve spina suprameatica ile ilişkilerini araştırmaktır. Çalışmada, 60 kuru kafa iskeletinde sağ ve sol tarafta 38 adet foramen jugulare ile 49 adet apertura externa canalis caroticus incelenmiştir. Ölçüm sonuçları sağ-sol taraf arasında ve kadın-erkek arasında karşılaştırılmıştır. Foramen jugulare ile ilgili bulgularımız değerlendirildiğinde; foramen jugulare'de tam kemik septum erkeklerde kadınlara göre daha fazla sayıda bulunmuştur. Kubbeli kemik çatı varlığı kadınlarda sağ ve sol tarafta eşit oranda görülürken, erkeklerde sağ tarafta daha fazla tespit edilmiştir. Fossa jugularis derinliği kadınlarda ve erkeklerde sağ tarafta sol tarafa göre daha yüksek incelenmiştir. Foramen jugulare'nin anterior noktası ile processus styloideus arasındaki mesafe erkeklerde kadınlara göre daha uzun bulunmuştur. Foramen jugulare'nin posterior noktası ile processus mastoideus'un apeksi arasındaki mesafe erkeklerde kadınlara göre daha uzun bulunmuştur. Foramen jugulare'nin posterior noktası ile spina suprameatica arasındaki mesafe, erkeklerde kadınlara göre daha uzun bulunmuştur. Apertura externa canalis caroticus'a ait bulgular değerlendirildiğinde; apertura externa canalis caroticus'un şekli kadınlarda ve erkeklerde'Yuvarlak'olarak daha yüksek oranda görülmüştür. Apertura externa canalis caroticus kadınlarda ve erkeklerde en fazla foramen jugulare'nin anteriorunda tespit edilmiştir. Apertura externa canalis caroticus'un posterior noktası ile arcus zygomaticus'un dorsal'i arasındaki mesafe kadınlara ait verilerde sol tarafta sağdan anlamlı olarak daha uzun bulunmuştur. Apertura externa canalis caroticus'un posterior noktası ile spina suprameatica arasındaki mesafe erkeklerde sol taraf sağ tarafa göre daha uzun olarak belirlenmiştir. Apertura externa canalis caroticus'un anterior noktası ile processus mastoideus'un apeksi arasındaki mesafe ile apertura externa canalis caroticus'un posterior noktası ile processus mastoideus'un apeksi arasındaki mesafe'nin ölçüm sonuçlarında erkeklere ait veriler kadınlara ait verilerden anlamlı olarak daha uzun tespit edilmiştir. Apertura externa canalis caroticus'un anterior noktası ile processus styloideus arasındaki mesafe her iki cinste de; sağ taraf sol taraftan daha uzun olarak saptanmıştır. Sonuç olarak elde ettiğimiz bulguların basis cranii externa'da foramen jugulare ve apertura externa canalis caroticus'a yönelik cerrahi girişimlerde cerrahlarımıza yol gösterici olacağını öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the morphology and morphometric measurements of the jugular foramen and external opening of carotid canal located in the external surface of cranial base in the dry skull. Morphometric measurements were made using both caliper and ImageJ software to evaluate whether there is a difference between the two methods. In addition, the relationships of the jugular foramen and external opening of carotid canal with the important formations adjacent to them, namely stylomastoid foramen, mastoid process, styloid process, zygomatic arch and suprameatal spine were investigated. In the study, 38 jugular foramen and 49 external opening of carotid canal were examined on the right and left sides of 60 dry skull. The measurement results were compared between the right and left sides and between women and men. When our findings regarding the jugular foramen are evaluated; the complete bony septum in the jugular foramen is more in men than in women. The presence of a domed bony roof is seen equally on the right and left sides in women, while it is more on the right side in men. The depth of the jugular fossa is higher on the right side than on the left side in women and men. The distance between the anterior point of the jugular foramen and the styloid process is longer in men than in women. The distance between the posterior point of the jugular foramen and the apex of the mastoid processus is longer in men than in women. The distance between the posterior point of the jugular foramen and the suprameatal spine is longer in men than in women. When the findings related to the external opening of carotid canal were evaluated; the shape of the external opening of carotid canal was seen to be 'round' more frequently in women and men. The external opening of carotid canal was mostly detected anterior to the jugular foramen in women and men. The distance between the posterior point of the external opening of carotid canal and the dorsal aspect of the zygomatic arch was significantly longer on the left side than on the right in women's data. The distance between the posterior point of the external opening of carotid canal and the suprameatal spine was determined to be longer on the left side than on the right in men. In the measurement results of the distance between the anterior point of the external opening of carotid canal and the apex of the mastoid process and the distance between the posterior point of the external opening of carotid canal and the apex of the mastoid process, the data related to men were significantly longer than the data related to women. The distance between the anterior point of the external carotid canal and the styloid process is longer on the right side than the left side in both sexes. As a result, we predict that the findings we obtained will guide surgeons in surgical interventions directed at the jugular foramen and external opening of carotid canal in the external surface of cranial base.