Azalmış over rezervi bulunan erkek dışı faktöre bağlı primer infertil kadınlarda mikrorna seviyeleri değişkenliği
Variability in mikrorna levels among diminished ovarian reserve in primary infertile women out of male factor
- Tez No: 627578
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR FİLİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızda azalmış over rezervi (AOR) bulunan erkek dışı faktöre bağlı infertil kadınların ovaryum folikül sıvılarında miRNA seviyeleri değişkenliklerini göstermeyi hedefledik. Bu sayede ekspresyonu gözlenen miRNA'ların kadın infertilitesinde noninvaziv belirteç olarak kullanılmasının önünü açmayı amaç edindik. Birçok biyolojik mekanizma miRNA'lar tarafından düzenlenmektedir. Fakat infertilite nedenlerinden birisi olan AOR'da miRNA'nın rolüyle ilgili araştırma bulunmamaktadır. Üreme metabolizması ile miRNA arasındaki ilişkinin kurulması ve hangi miRNA tiplerinin bu süreçte rol oynadığının gösterilmesi bu tarz üreme hastalıklarının tedavisinde miRNA'ların biyobelirteç olarak kullanılmasını sağlayacaktır.Çalışmamıza AOR hasta grubundan 62, kontrol grubu olarak 10 hasta dahil edildi. Hastalardan elde edilen folikül sıvılarından miRNA izolasyonu sağlandı. Ardından miRNA miktarları ölçülerek cDNA sentezi gerçekleştirildi ve Gerçek Zamanlı PCR ile ekspresyonları gözlendi. Sonuçlar elde edilen eşik döngüsü değerlerinin REST programına girilmesi ile değerlendirildi. : Hsa-miR-21 geninin ekspresyonunun AOR hasta grubunda (n=62), sağlıklı kontrol grubu (n=10) hastalarına göre 3.96 kat azaldığı saptanmıştır. Hsa-miR-27, Hsa-miR-144, Hsa-miR-146 ve Hsa-miR-190 genlerinin ekspresyonlarına sağlıklı kontrol grubu ve AOR hasta grubunda rastlanmamıştır. miR21 geninin ekspresyonunun AOR hastalarının folikül sıvılarında azalması, miR21'in AOR için belirleyici bir gen olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the variability of miRNA levels in ovarian follicular fluid taken from primary infertile women with diminished ovarian reserve (DOR) whitout male factor. In this way, we aimed to pave the way for the use of miRNAs whose expression is observed as a noninvasive marker in female infertility. Many biological mechanisms are regulated by miRNAs. However, there is no research on the role of miRNA in AOR which is one of the causes of infertility. Determination of the relationship between reproductive metabolism and miRNA and demonstrating which types of miRNA play a role in this process will enable miRNAs to be used as biomarkers in the treatment of this kind of reproductive diseases. We included 62 patients in the AOR group and 10 patients in the control group. MikroRNA isolation was obtained from patients follicle fluids. Subsequently, cDNA synthesis was performed by measuring miRNA amounts and their expression was observed by Real Time PCR. Expression of the hsa-miR-21 gene decreased by 3.96 times in the DOR patient group (n = 62) compared to the healthy control group (n = 10) patients. Expressions of Hsa-miR-27, Hsa-miR-144, Hsa-miR-146 and Hsa-miR-190 genes were not found in healthy control group and DOR patient group. The reduction of miR21 gene expression in follicle fluids of DOR patients has shown that miR21 may be a determinant gene for DOR.