Hekzaklorosiklotrifosfazen ile 1-formil-2-naftolün k2co3 varlığındaki tepkimesinden organosiklotrifosfazen sentezi ve fotofiziksel özelliklerin belirlenmesi
Hekzaklorosi̇klotri̇fosfazen i̇le 1-formi̇l-2-naftolün k2co3 varliğindaki̇ tepki̇mesi̇nden organosi̇klotri̇fosfazen sentezi̇ ve fotofi̇zi̇ksel özelli̇kleri̇n beli̇rlenmesi̇
- Tez No: 387555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Hekzaklorosiklotrifosfazen[(NPCl2)3](1) ile 1-formil-2-naftolün tepkimesi K2CO3 varlığında oda şartlarında asetonitril çözücüsünde gerçekleştirildi. Bu tepkimeden hekza(1-formil-2-naftoksi)siklotrifosfazen(2) %12 verimde elde edildi. Verimin düşük olmasının nedeninin teknik saflıkta olan 1-formil-2-naftolün safsızlık içermesindendir. Teknik saflıkta olan 1-formil-2-naftol saflaştırma işlemi uygulandığında daha yüksek verimde hekza(1-formil-2-naftoksi)siklotrifosfazen elde edilecektir. Tepkimede Ar veya N2 gazı kullanılmadı. Bileşik 2'nin yapısı NMR(1H, 31P), IR ve elementel analiz yöntemleri ile belirlendi. Analiz sonuçları bileşik için önerilen yapıyı desteklemektedir. Bileşik 2'nin fotofiziksel özellikleri oda şartlarında THF çözeltisinde incelendi. Bileşik 2 311 nm de emisyon pik verdiğinden dolayı floresan özelliğe sahiptir. ANAHTAR KELİMELER: Siklotrtifosfazen, organofosfazen, hekzaklorosiklotrifosfazen, floresan
Özet (Çeviri)
Hexachlorocyclotriphosphazene[(NPCl2)3](I) were reacted with 1-formyl-2-naphthol in the presence of K2CO3 in room conditions .in acetonitrile solvent. In these reaction, hexa(1-formyl-2-naphthoxy)cyclotriphosphazene (2) was obtained at 12% yield. We think that compound 2 was obtained at low yield because of the use of impure 1-formyl-2-naphthol. When 1-formyl-2-naphthol was used after purification, compound 2 can be obtained in high yield. The reaction was not performed under Ar or N2 gas atmosphere. The structures of the compound 2 were determined by IR and NMR spectroscopy. The results of analysis support the proposed structure. Photophysical properties of compound 2 were investigated in THF solution at room conditions. Compound 2 has fluorescent properties because compound 2 given emission peak at 311 nm. KEY WORDS: Cyclotriphosphazenes, organophosphazene, hexachlorocyclotriphosphazene, fluorescence.