Cloninger mizaç ve karakter özelliklerinin remisyonda depresif hastalarda sıcak ve soğuk bilişlerle ilişkisi
The effect of cloninger temperament and character features on hot and cold cognitions in remitted depression
  1. Tez No: 627623
  2. Yazar: SERKAN BAYAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Depresyonun bilişsel bir hastalık olduğu Beck'ten beri güncelliğini korumaktadır. Son yıllarda bilişsel işlevlerle ilgili çalışmalar emosyon ve motivasyondan bağımlı sıcak biliş ile emosyon ve motivasyondan bağımsız soğuk bilişsel işlevler açısından depresyonu incelemektedir. Mizaç, karakter özellikleri ve depresyon birçok ortak noktada kesişmekte, benzer şekilde soğuk ve sıcak bilişleri etkilemektedir. Remisyonda depresyon hastalarında ise sonuçlar çelişkilidir. Çalışmamızda, remisyonda depresyon hastalarında mizaç ve karakter özelliklerin, soğuk ve sıcak bilişleri etkileyip etkilemediğinin ve çelişkili sonuçlara bir açıklama getirip getiremeyeceğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri polikliniğine ayaktan başvuran 47'si hasta grubu, 31'i kontrol grubu olmak üzere toplam 78 gönüllü ile yürütülmüştür. Çalışmaya alınan gönüllülere DSM-5 Yapılandırılmış Klinik Görüşmesi-Klinik Versiyonu (SCİD-5/CV), (WAIS-R)-Sözcük Dağarcığı Alt Testi, Hamilton Depresyon Ölçeği, Hamilton Anksiyete Ölçeği uygulanması sonrasında dahil edilme kriterlerine uygun gönüllüler çalışmaya dahil edilmiştir. Gönüllülere Mizaç ve Karakter Envanteri (TCI), Stroop testi, Wisconsin Kart Eşleme testi, İz sürme testi, Rey Sözel Bellek testi, İşitsel Üçlü Sessiz Harf Sıralaması testi, Yüzde Dışa Vuran Duyguların Tanınması testi, Yüzde Dışa Vuran Duyguların Ayırt Edilmesi testi, İma testi, Iowa kumar testi uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS Statistics 21.0 programı kullanılarak, T testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Pearson Korelasyon testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Since Beck, depression is recognized as a cognitive disorder. Studies related to cognitive functions in recent years examine depression in terms of emotion and motivation laden hot cognition and cold cognition, independently of emotion and motivation. Temperament, character traits and depression intersect at many common points, affecting similar cold and hot cognitions. In patients with remitted depression, the results are contradictory. In our study, it was aimed to show whether temperament and character traits in remitted depression affect cold and hot cognitions and whether they can provide an explanation for contradictory results. Method: The research was carried out with 78 volunteers, 47 patients, 31 of whom were control groups, applied to Celal Bayar University Hospital Psychiatry outpatient clinic. Volunteers, complied with the inclusion criteria after the DSM-5 Structured Clinical Interview-Clinical Version (SCID-5/CV), WAIS-R Vocabulary Subtest, Hamilton Depression Scale and Hamilton Anxiety Scale, were included in the study. Temperament and Character Inventory (TCI), Stroop test, Wisconsin Card Sorting test, Trail Making test, Rey Auditory Verbal Learning test, Auditory Consonant Trigram test, Face Emotion Recognition test, Face Emotion Discrimination test, Hinting task, Iowa gambling test have been applied. Statistical analyzes were performed using SPSS Statistics 21.0 programme and T test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Pearson Correlation test were conducted.