Partial characterization of three lactococcus (Streptococcus) lactis ssp.lactis strains for lactose utilization
  1. Tez No: 14580
  2. Yazar: M.REZA NOKHBEH
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UFUK GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET UÇ LAGTOCOGGUS (Streptococcus) LACTIS SSP.LACTIS SUSUNUN, LAKTOZ KULLANIMI AÇISINDAN KISMÎ KARAKTERÎZASYONU NOKHBEH,M.Reza Master Tezi:Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Ufuk GUNDUZ Temmuz, 1991, 86 Sayfa Laktik asit üreten bakterilerin bir üyesi olan L.lactis sspr lactis silt, endüstrisi yanı sıra biyoteknolojik uygulamalarda da yer almaktadır. Yiyeceklerde sağlık açısından sakıncasız olusu, DNA transferinde yeni ve etkili metotların uygulanabilirliği, ayrıca son yıllarda laktik bakterilerin genetiğindeki çalışmaların hız kazanması, bu bakterileri gen klonlaması ve sus ıslahında geleceği olan taşıyıcı adayı yapmıştır. öncelikle, fizyolojik ve genetik kabiliyetlerinin belirlenebilmesi açısından, bakterilerin karakterizasyon çalışılmasının yapılması gerekmektedir. Bu açidan,Hıfzxsıhha Enstitüsünden temin edilen üç L.lactis sspr lactis susunda karakterizasyon çalışması yapıldı. Her üç sus için,fosfotransferaz yoluyla laktoz alımı, fosfo.galaktozidaz, alkalen fosfataz ve NADH oksidaz aktivitelerinin varlığı saptandı. P./galaktozidaz aktivitesine oranla daha düşük -V-seviyede /?.galaktozidaz aktivitesi de belirlendi. Bu enzimin üretiminin,büyümeye paralel olduğu gösterildi. Suşlarm enzim üretim hızları karşılaştırılarak, 605 numaralı susun en iyi üretici olduğu gösterildi. Bu suçların plazmid profilleri çıkarıldı ve moleküler ağırlıkları hesaplandı. Elde edilen sonuçlara göre, 670 numaralı susun, laktoz yıkımında, tagatoz.öP yolağını esas yolak olarak kullanma olasılığı yüksek görülmektedir. Bu aşamada, bu özelliklerden her hangi birinin plazmit'e bağlı olup olmadığı söylenemez.Bunu göstermek için plazmit yok etme ve marker kontrolü gerekmektedir. Anahtar- kelimeler: L.lactis? C Streptococcus lactis )f PTS, fî.galacto-zidta'z., fosfo. f?.galactzidaz, tagatoz 6P yolaği, laktoz fermentasyonu. Anabilim Dalı Sayısal Kodu: 401.02.02 -VI-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PARTIAL CHARACTERIZATION OF THREE LACTOCOCCUS (Streptococcus) LACTIS SSP.LACTIS STRAINS FOR LACTOSE UTILIZATION H0KHB3H M.REZA Master's Thesis in Biology Supervisor: Prof.Dr. Ufuk GÜNDÜZ July, 1991, 86 pages L.lactis ssp, lactisr is a member of lactic acid producing bacteria which are important, in both dairy industry and biotechnological manipulations. Food grade safety, applicability of new efficient methods for DNA transfer in addition accelerated genetic studies in recent years has made them to be considered as promising host candidates in gene cloning and strain improvement programs. Initial characterzation studies are needed for determining the physiologic and genetic capabilities In this regard we attemted to follow a characterization study on three L.lactis ssp, lactis strains, obtained from Hıfzısıhha Institution, ANKARA. Phosphotransferase system CPTS> mediated uptake of lactose, presence of phospho./?.galactosidase, alkaline phosphatase, and NADH oxidase activities were detected in -III-all strains. /?.galactosidase activity was present, but, in lesser amounts compared to phospho./?.galactosidase. /?.galactosidase production was shown to be a growth mediated function. Differential rates of the enzyme production by these strains revealed that the strain number 605 is the best producer among our strains. Plasmid profiles of these strains were determined and their molecular weights were estimated. According to the results obtained, the possibility that the strain number 670 makes use of tagatose.6P pathway, as major route for lactose utilization, is high. At this level it is not possible to attribute any of these functions to plasmids. This needs additional curing studies and marker checking. Key words :LactococcusCStreptococcus>lactis,PTS, f?.galactosidase,phospho/?.galactosidase,tagat ose6.P, lactose fermentation. Science code: 401.02.02 -IV-