Kısmi şişirilmiş ve sönük kaflı laringeal maske yerleştirme tekniklerinin ultrasonografi ve klinik testler ile karşılaştırılması
Comparison between cuff partially inflated and cuff fully deflated laryngeal mask airway insertion techniques with ultrasonography and clinical tests
  1. Tez No: 627631
  2. Yazar: MUHAMMET ÜZEYİR SÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Laringeal maske (LMA), genel anestezi sırasında akciğer ventilasyonunu sağlamak için yaygın olarak kullanılan subraglottik bir havayolu aracıdır. Bu çalışmada, LMA nın yerleştirilmesinde kullanılan klasik kaf sönük ve kısmen şişirilmiş tekniklerin başarısını klinik testler ve ultrasonografik değerlendirme ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız Pamukkale Üniversitesi Hastanesi ameliyathanesinde elektif olarak genel anestezi altında laringeal maske uygulanacak ASA 1-2 sınıfından, 18-80 yaş arası, 156 hasta üzerinde gerçekleştirildi. LMA yerleşim öncesi Grup I' de kaf tamamen söndürüldü, Grup II' ise kaf önerilen volümün yarısı kadar şişirildi. Hastaların ameliyat süresi, ASA sınıfı, kullanılan ilaç (Propofol, Remifentanil) dozları, bilateral simetrik göğüs hareketi varlığı, oskültasyonunda gaz kaçağı, kaçak testi grade, LMA yerleştirme süresi, LMA yerleştirme deneme sayısı, postoperatif komplikasyonlarıın varlığı yanısıra nabız, kalp atım hızı, SpO2, tidal volüm, frekans, Ppeak, EtCO2, FiO2 bulgularının indüksiyon sonrası, LMA yerleşimi sonrası, 15. dk, 30. dk, LMA çıkarıdıktan sonraki değerleri incelendi. LMA yerleşiminin ultrasonografik değerlendirmesinde, Song ve ark (1) tanımladıkları ultrasonografik puanlama sistemini kullanıldı. Çalışmadaki verilerimiz SPSS programıyla analiz edildi. Araştırmamızın bulgularında, hastaların klinik verilerinin gruplar arası dağılımına bakıldığında; grupların yaş, boy, kilo, VKİ ve ameliyat süreleri benzer aralıkta bulundu. Grupların cinsiyet dağılımları, ASA sınıfları ve mallampati değerleri arasında anlamlı farklılık bulunmadı. Propofol ve remifentanil kullanım dozlarında gruplara göre anlamlı farklılık bulunmadı. Gruplar arasında klinik test sonuçları ve kaçak testinin dereceleri açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Her iki grupta da yeniden yerleştirmeyi gerektirecek kaçak testi grade 3 grup I'de 1 hastada ve kaçak testi grade 4 grup II'de 1 hastada tespit edildi. Ultrasonografik değerlendirme sonuçlarına toplam USG puanı açısından bakıldığında Grup I' deki hastalar 3, 2 ve 1 puanda yoğunlaşılırken, Grup II'deki hastalar 3, 0 ve 1 puanda yoğunlaştı. Ultrasonografik değerlendirme sonucu elde edilen toplam USG puanları ve grade değerleri gruplar arasında istatistiksel anlamda farklılık bulunmadı. LMA yerleştirme deneme sayılarına bakıldığında Grup I'da 9 hastaya ve Grup II'de 5 hastaya 2 deneme yapıldı. Her iki grupta birer hasta 2 denemede de başarısız olması sebebiyle entübasyona geçildi. Grup I'deki hastaların yerleştirme süresi ortalaması (25,45 sn) grup II ye(24,13 sn) göre daha yüksek bulundu. Hastaların sistolik KB, diastolik KB ve kalp atım hızı, SPO2, tidal volüm, frekans, Ppeak, EtCO2, FiO2 verilerinin indüksiyon sonrası, LMA yerleşimi sonrası, 15. dk, 30. dk ve LMA çıkartıldıktan sonraki değerlerinde LMA yerleşiminden kaynaklanan fark bulunmadı. Postoperatif komplikasyon olarak belirtilen çıkartılan LMA' da kan varlığı ve postop boğaz ağrısı sadece Grup I de 1 hastada görüldü. Çalışmamızda Klasik Sönük Kaflı ve Kısmi Şişirilmiş Kaflı LMA yerleştirme tekniklerinin başarısını, randomize gruplandırmış 156 hasta üzerinde klinik testler ve ultrasonografik değerlendirme eşliğinde kıyasladık. Çalışmamızın sonucunda gruplar arasında klinik testler ve ultrasonografik değerlendirme toplam puan ve USG grade değerleri açısından anlamlı fark oluşmasa da test ve değerlendirme sonuçlarına göre mükemmel yerleşim değerlerinde yoğunlaşan hasta sayıları, yerleştirme için geçen süre, deneme sayısı 2 olan hasta sayısı ve postop komplikasyonlar gözönüne alındığında kısmi şişirilmiş kaflı LMA yerleştirme tekniği daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Laryngeal mask airway (LMA) is a supraglottic airway device that is widely used to provide lung ventilation during general anesthesia. In this study, we aimed to compare the success of classical cuff deflated and cuff partially inflated insertion techniques used in the placement of LMA with clinical tests and ultrasonographic examination. The study was performed in 156 patients from the ASA 1-2 class, 18-80 years old, who would be applied laryngeal mask under general anesthesia in the operating theater of Pamukkale University Hospital. Before placing the LMA, the cuff was fully deflated in Group I, and in Group II the cuff was inflated by half off the recommended volume. Patients' operation time, ASA class, drug doses (Propofol, Remifentanil), presence of bilateral symmetrical chest movement, gas leakage in auscultation, leak test grade, LMA placement time, LMA placement attempts, presence of postoperative complications and pulse, heart rate, SpO2, tidal volume, frequency, Ppeak, EtCO2, FiO2 findings after induction, after LMA placement, 15 min, 30 min, after LMA removal were examined. For the ultrasonographic examination of the LMA placement we used ultrasonographic scoring system described by Song et al (1) . The data in our study were analyzed with SPSS program. In the findings of our study, when we look at the relationship between the clinical data of the patients and the groups; age, height, weight, BMI and operation times of the groups were similar. There was no significant difference between the gender distributions, ASA classes and mallampati values of the groups. There were no significant differences in the doses of propofol and remifentanil compared to the groups. Also, there was no significant difference between the groups in terms of clinical test results and leak test degrees. The leak test that would require repositioning in both groups was determined in 1 patient in group I for grade 3 and the leak test in 1 patient in group II for grade 4. Considering the results of ultrasonographic examination in terms of total USG score, patients in Group I were concentrated in 3, 2 and 1 points, respectively, while patients in Group II showed a distribution in 3, 0 and 1 points, respectively. There was no statistically significant difference between the total USG scores and grade values obtained in the ultrasonographic examination section and the groups. When the number of trials was examined in LMA placement, 2 attempts were made to 9 patients in Group I and 5 patients in Group II. One patient in both groups failed after 2 trials and was directed to intubation. The mean LMA placement time of patients in group I (25.45 s) was higher than group II (24.13 s). There was no statistically significant difference in patients the groups with systolic BP, diastolic BP and heart rate, SPO2, tidal volume, frequency, Ppeak, EtCO2, FiO2 data after induction, after LMA placement, 15 min, 30 min and after LMA removal. The presence of blood and postop sore throat on the LMA surface, which was identified as a postoperative complication, was seen only in 1 patient in Group I. In our study, we compared the success of the Classic Fully Deflated Cuff LMA and Partially Inflated Cuff LMA placement techniques in 156 patients, randomly grouped, with clinical tests and ultrasonographic examination. As a result of our study, although clinical tests and ultrasonographic examination results did not differ significantly between the groups in terms of total score and USG grade values but considering the results of the test and examination, the number of patients concentrating at the perfect placement values, the time taken for placement, patients with 2 attempts and the postoperative complications gave better results with the partial inflated cuff LMA insertion technique.