Rekreasyonel fiziksel aktivitelere düzenli katılan bireylerde ilgilenim, algılanan sağlık çıktısı ve yaşam doyum ilişkisi
The relationship of involvement, perceived health outcome and life satisfaction in the individuals participating regularly recreational physical activity
  1. Tez No: 627632
  2. Yazar: İSMAİL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇİMEN, PROF. DR. BÜLENT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı rekreasyonel fiziksel aktivitelere düzenli katılan bireylerin ilgilenim, algılanan sağlık çıktıları ve yaşam doyum düzeylerini tespit etmek ve değişkenler aralarındaki ilişkiyi yapısal eşitlik modeliyle belirlemektir. Çalışmanın örneklemini fiziksel aktiviteye katılan toplam 786 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği (SZİÖ), Rekreasyonda Algılanan Sağlık Çıktıları Ölçeği (RASÇÖ) ve Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ölçüm araçlarının iç-tutarlılıkların incelemesi için Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Katılımcıların çeşitli demografik özelliklerine göre SZİÖ, RASÇÖ ve YDÖ düzeylerini değerlendirmek için MANOVA, T-TEST, ANOVA ve Person Korelasyon testleri uygulanmıştır. Ayrıca ölçekler arasındaki ilişkiyi incelemek için oluşturulan araştırma modeli Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) testiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgusu MANOVA sonuçlarında“cinsiyet”,“yaş”,“aktiviteye katılım şekli”,“eğitim”değişkenlerine göre SZİÖ ve RASÇÖ toplam puanlarında; T-TEST ve ANOVA sonuçlarında ise,“yaş”,“medeni hal”,“eğitim”ve“aktiviteye katılma durumu”değişkenlerinin YDÖ toplam puanlarında anlamlı bir farklılık oluştuğu tespit edilmiştir. Pearson Korelasyon testine göre ise SZİÖ, RASÇÖ ve YDÖ puanları ile“gelir”,“aktiviteye düzenli katılım”ve“kulübe üyelik süresi”değişkenleri arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca YEM analizi sonuçlarına göre, araştırma modeli çerçevesinde oluşturulan hipotezlerin doğrulandığını tespit edilmiştir. Sonuç olarak serbest zaman ilgilenimi, algılanan sağlık çıktıları ve yaşam doyum düzeylerinin katılımcıların bazı demografik özelliklerine göre değiştiği söylenebilir. Bunun yanı sıra, katılımcıların yaşam doyum düzeylerinin serbest zaman aktivitelerine duyulan ilgi ile aktiviteden algıladıkları sağlık çıktı düzeylerinden etkilendiği, ayrıca algılanan sağlık çıktı düzeyleri üzerinde aktivitelere yönelik oluşan ilgi düzeylerinin de etkili olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the levels of involvement, perceived health outcomes and life satisfaction of individuals participating physical activity and to identify the relationship between the scales through the model of structural equation. In total, 786 participants attended the study. A Modified Involvement Scale: MIS, Perceived Health Outcomes of Recreation Scale: PHORS and Life Satisfaction Scale: LSS were used for data collection. MANOVA, ANOVA, T-TEST, and Person Correlation test were performed to assess levels of MIS, PHORS, and LSS according to the participants' some demographic variables. Reliabilty coefficient of scales were calculated by Cronbach Alpha and, the research model was evaluated with Structural Equation Model test (SEM). The findings of this study was indicated that, there were significantly differences according to“gender”,“age”,“status of participation in the activity”and“education”variables in MIS;“age”,“marital status”“education”and“status of participation in the activity. There was a positive correlation between MIS, PHORS, LSS scores and ”income“, ”regular attendance to activity“ and ”club membership time" variables. Hypotheses of the research model were confirmed by SEM. Moreover, results of SEM demonstrate that the hypotheses of research model were confirmed. As a result, it might be said that levels of leisure involvement, perceived health outcomes of recreation and life satisfaction vary according to participants'various demographic variables. It is be observed that leisure involvement and perceived health outcomes of recreation have affected directly and indirectly on life satisfaction, and also leisure involvement has directly affects on the perceived health outcomes of recreation.