Effect of bisphosphonate/graphene oxide complex on proliferation and differentiation of mesenchymal stem cells and breast cancer cells
Bisfosfonat/grafen oksit komplekslerin mezenkimal kök hücre ve meme kanseri hücrelerinin çoğalma ve farklılaşmasına etkisi
  1. Tez No: 627660
  2. Yazar: GÖKÇEN BORAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bisfosfonatlar, menepoz sonrası kemik erimesi üzerinde güçlü iyileştirici özellik göstermiştir. Ayrıca meme kanseri hücreleri üzerinde apoptotik etkisi mevcuttur. Zoledronik asit (ZOL) üçüncü jenerasyon (nitrojen içeren) bir bisfosfonattır. Bu çalışmada ZOL'ün, Grafen oksitin (GO) ve ikisinin konjugasyonunun (ZOL-GO) meme kanseri hücreleri (MCF-7) ve mezenkimal kök hücrelerin (MSC) üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. ZOL (Sigma, 10 mg toz) ve GO (Sigma, 2mg/mL) konjugasyonu manyetik karıştırıcı ve sonikatör ile karıştırılarak hazırlanmıştır. Malzemelerin hazırlanması sırasında; 5 mg ultra saf su ile 10 mg ZOL tozu vortekslenerek ZOL stok solüsyonu (2mg/mL) elde edilmiştir. GO stok solüsyonunu hazırlamak için ise 4500 µL ultra saf su ile 500 µL GO (2mg/mL) solüsyonu sonike edilmiştir. Bu çalışmada son kullanılan konsantrasyonlar ZOL için 200 µM, 50 µM, 12.5 µM, GO için 11.7 ng/mL, 2.91 ng/mL, 0.73 ng/mL ve ZOL-GO içinse 200 µM ZOL - 11.7 ng/mL GO, 50 µM ZOL - 2.91 ng/mL GO, 12.5 µM ZOL - 0.73 ng/mL GO şeklindedir. Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FTIR) Spektroskopisi kullanılarak malzemelerin karakterizasyonu yapılmıştır. Malzemelerin hücre çoğalması üzerindeki etkilerini gözlemlemek için Alamar Blue canlılık testi ve Akridin Oranj boyama testi yapılmıştır. Deneyin üçüncü gününde ZOL-GO'nun MSC çoğalmasına negatif etkisi bulunmamıştır ancak MCF-7 üzerinde apoptotik etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Malzemelerin hücre farklılaşmasına etkisi Tarayıcı Elektron Mikroskopisi (SEM) ve Alizarin Kırmızı Boyası kullanılarak gözlemlenmiştir. ZOL-GO konjugasyonu ile tedavi edilen hücrelerde mineralleşmenin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bisphosphonates have strong healing impact on postmenopausal osteoporosis and also apoptotic effect on breast cancer cells (MCF-7). Zoledronic Acid (ZOL) is a third generation (nitrogen contained) bisphosphonate. In this study, the effects of ZOL, Graphene Oxide (GO), and conjugation of these two samples (ZOL-GO) were observed on both cell lines of human bone marrow mesenchymal stem cells (MSC) and of breast cancer cells (MCF-7). The conjugation of ZOL (Sigma, 10 mg powder) and GO (Sigma, 2mg/mL) was obtained via mixing them with magnetic stirrer and sonicator. During the preparation of samples; ZOL stock solution was obtained by mixing ultra pure water (5mg) with ZOL powder (10 mg) and GO stock solution was obtained by mixing ultra pure water (4500 µL) with GO (500 µL). The final concentrations that used in this study were for ZOL were 200 µM, 50 µM, 12.5 µM and for GO were 11.7 ng/mL, 2.91 ng/mL, 0.73 ng/mL and for ZOL-GO complexes were 200 µM ZOL - 11.7 ng/mL GO, 50 µM ZOL - 2.91 ng/mL GO, 12.5 µM ZOL - 0.73 ng/mL GO. Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) results was obtained for the characterization of the samples. For cell proliferation, Alamar Blue viability test and Acridine Orange (AO) dying was conducted. The viability of MSC was not affected significantly in the presence of ZOL-GO complex however the viability of MCF-7 cells remarkably decreased on day 3. For observing cell differentiation, Scanning Electron Microscopy (SEM) and Alizarin Red S staining results was used. The mineralization of the MSC was reinforced by the presence of ZOL- GO complex.