Ankara Şehir Hastanesinde çalışan araştırma görevlisi doktorların kötü haber verme ile ilgili bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels of the research assistant doctors working in Ankara City Hospital about breaking bad news
- Tez No: 796208
- Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Giriş ve amaç: Kötü haber vermek, bir doktorun en zor görevlerinden biridir ancak tıp eğitimi genellikle bu göz korkutucu görev için çok az resmi hazırlık sunmaktadır. Uygun eğitim olmadan, kötü haber vermenin getirdiği rahatsızlık ve belirsizlik, doktorların hastalardan duygusal olarak uzaklaşmasına neden olabilir. Kötü haberlerin verilmesini kolaylaştırmak için iletişim becerileri ve tekniklerine odaklanan eğitimin hasta memnuniyetini ve doktor konforunu artırdığı kanıtlanmıştır. Çalışmamızda Ankara Şehir Hastanesinde çalışan araştırma görevlisi doktorların kötü haber verme ile ilgili bilgi düzeylerini ölçmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın yapıldığı Haziran-Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesinde çalışan 361 araştırma görevlisine ulaşılmıştır. Katılımcılara iki kısımdan oluşan araştırmacı tarafından hazırlanan anket gözlem altında ve Google forms aracılığıyla uygulanmıştır. Anketin birinci kısmında katılımcıların tanımlayıcı bilgilerini sorgulayan 14 soru ve kötü haber vermenin iletişim becerisi olup olmadığını sorgulayan 2 soru vardı. Anketin ikinci kısmında ise kötü haber verme modeli olarak kabul edilen SPIKES modelinin 6 alt başlığına göre araştırmacı tarafından hazırlanan 22 soruluk anket yer almaktaydı. Bu sorular katılımcıların SPİKE protokolüne göre kötü haber verme hakkında bilgi düzeylerini ölçmek amaçlı beşli likert tarzında cevabı olan sorulardan oluşmaktaydı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin sunumunda nitel veriler için sayı ve yüzde kullanılmıştır. Nicel veriler için ortalama ve standart sapma, ortanca (minimum; maksimum) kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu histogram ve olasılık grafikleri ve Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Bağımlı değişkenlerin analizinde nitel veriler için Pearson Ki-kare testi, nicel veriler için Student T-Testi ve One-Way ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Delivering bad news is one of a doctor's most difficult tasks, but medical training often offers little formal preparation for this daunting task. Without proper training, the discomfort and uncertainty of reporting bad news can cause doctors to become emotionally distant from patients. Training that focuses on communication skills and techniques to facilitate the delivery of bad news has been proven to increase patient satisfaction and physician comfort. It was aimed to measure the knowledge level of the research assistant doctors working in Ankara City Hospital about giving bad news. Materials and Methods: Between June and December 2022, when the research was conducted, 361 research assistants working at Ankara City Hospital were reached. The questionnaire prepared by the researcher, consisting of two parts, was applied to the participants face-to-face and via Google forms. In the first part of the questionnaire, there were 14 questions questioning the descriptive information of the participants and 2 questions questioning whether giving bad news is communication skills. In the second part of the questionnaire, there was a questionnaire consisting of 22 questions prepared by the researcher according to the 6 sub-headings of the SPIKES model, which is accepted as a model of giving bad news (Annex-2). These questions consisted of questions with five-point likert style answers to measure the knowledge level of participants about giving bad news according to the SPİKE protocol. SPSS 22.0 program was used in the statistical analysis of the data. In the presentation of descriptive statistics, numbers and percentages were used for qualitative data. For quantitative data, mean and standard deviation, median (minimum; maximum) were used. The conformity of the variables to the normal distribution was examined by histogram and probability plots and the Shapiro-Wilkinson test. Pearson Chi-square test was used for qualitative data, Student T-Test and One-Way ANOVA test were used for quantitative data in the analysis of dependent variables.