Rekreasyonel seyahatlere ilişkin itme çekme faktörleri üzerine bir araştırma
A study on push pull factors for recreational travels
  1. Tez No: 627695
  2. Yazar: ALPER KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, Doğu Ekspresi ile Kars'a seyahat eden bireylerin destinasyon tercihinde rekreasyonel aktivelere, İçsel ve Dışsal seyahat motivasyonlarına ne düzeyde önem verdiklerini ve ortaya çıkartılmış olan önem düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının ortaya çıkartılmasına yöneliktir. Araştırmadaki örneklem grubu, Ocak-Şubat ayları arasında Doğu Ekspresini ve Kars Destinasyonunu tercih eden bireyler üzerinde gönüllülük ilkesine dayalı olarak uygun örnekleme yöntemiyle örneklendirilerek oluşturulmuştur. Araştırmada toplam 432 kişiye erişilmiştir (n=432). Çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmış olup katılımcıların kişisel bilgilerinin dağılımlarını belirlemek için yüzde ve frekans tanımlayıcı istatistik yöntemleri, verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri kontrol edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucu verilerin normal bir dağılıma sahip olduğu belirlenmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistiksel modellerin yanı sıra t-testi, anova, anlamlı grupların tespiti için Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi ve korelasyon analiz yöntemleri kullanılmıştır (α = 0.05). Sonuç olarak destinasyon tercihinde rekreasyonel aktivitelere verilen önem ile Doğu Ekspresi yolculuğuyla Kars'a seyahat eden bireylerin demografik özellikleri arasında herhangi anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. İçsel seyahat motivasyonlarının belirtilmiş olan demografik özelliklerin hepsinde farklılaştığı ortaya çıkartılmıştır. Çekici seyahat motivasyonlarının ise sadece bireylerin gelir değişkeni açısından anlamlı bir farklılığı bulunmamış olup bunun dışında diğer demografik değişkenler arasında anlamlı farklılıklar arz ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal to what extent individuals who travel to Eastern Express and Kars give importance to recreational activities, internal and external travel motivations in their destination preference and whether the levels of significance differ according to various variables. The sample group in the study was formed by sampling with the appropriate sampling method based on the principle of volunteering on individuals who prefer Eastern Express and Kars Destination between January-February. In the study, a total of 432 people were reached (n = 432). In the analysis of the data obtained in the study, SPSS 21.0 program was used and percentage and frequency descriptive statistical methods were used to determine the distribution of the personal information of the participants, and skewness and kurtosis values of the data were checked to determine whether the data showed normal distribution. As a result of the examinations, it is determined that the data has a normal distribution. In addition to descriptive statistical models, t-test, anova, Tukey HSD multiple comparison test and correlation analysis methods were used in the statistical analysis of data (α = 0.05). As a result, no significant difference was found between the importance given to recreational activities in destination preference and the demographic characteristics of individuals traveling to Kars with the Eastern Express journey. It has been revealed that the push factors differ in all of the demographic features mentioned. Withdrawal factors, on the other hand, did not differ significantly in terms of individuals' income variable. Apart from this, it has been determined that there are significant differences between other demographic variables.