Articulatio Glenohumeralis ve Articulatio Acromioclavicularis'in bilgisayarlı tomografi ile morfometrik olarak değerlendirilmesi
Morphological Determination of Glenohumeral Joint and acromioclavicular joint with computed tomography
- Tez No: 627717
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN BAMAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Articulatio glenohumeralis ve art. acromioclavicularis eklemlerinin akut ve kronik patolojilerine toplumda sıklıkla rastlanmasına rağmen anatomisi ve morfometrisi tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı geniş bir seride bu eklemleri yaş grupları ve cinsiyet parametreleri ile değerlendirerek literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 941 omuz BT'si incelenmiş, sağlıklı anatomik yapıya sahip 223 hastanın (118 erkek, 105 kadın) görüntüleri çalışmaya dahil edilmiştir. BT görüntülerinde, caput humeri genişliği (HW); caput humeri'nin acromion (H-A) ve cavitas glenoidalis (H-G) ile arasındaki mesafesi; acromion ile clavicula arasındaki mesafe (A-C); cavitas glenoidalis'in eğimi (GE) ve versiyonu (GV); kritik omuz açısı (KOA) ve lateral akromial açı (LAA) ölçülmüştür. 3D-BT görüntülerinde ise cavitas glenoidalis'in yüksekliği (GH), genişliği (GW) ve yüzey alanı (GA); distal clavicula uzunluğu (dCL) ve genişliği (dCW); distal clavicula eklem yüzünün genişliği (CEYW) ve yüksekliği (CEYH); acromion uzunluğu (AL) ve genişliği (AW); acromion eklem yüzünün genişliği (AEYW) ve yüksekliği (AEYH); acromion (A), tuberc. infraglenoidale (TIG), tuberc. supraglenoidale (TSG) ve proc. coracoideus (PC) 'un aralarındaki mesafeler ölçülmüştür. Elde edilen verilerin değerlendirmeleri yaşa ve cinsiyete bağlı olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Although acute and chronic pathologies of the glenohumeral and acromioclavicular joints are frequently encountered in the society, its anatomy and morphometry are not fully known. The aim of our study is to contribute to the literature by evaluating these joints with age groups and gender parameters in a wide series. Materials and Methods: In our study, 941 shoulder CT, was analyzed and images of 223 patients (118 men, 105 women) with healthy anatomical structure were included in the study. In CT images, Humerus head width (HW); the distance between the head of humerus and the acromion (H-A) and glenoid cavity (H-G); distance between acromion and clavicula (A-C); inclination (GE) and version (GV) of glenoid cavity; critical shoulder angle (KOA) and lateral acromial angle (LAA) were measured. In 3D-CT images, the height (GH), width (GW) and surface area (GA) of glenoid cavity; length (dCL) and width (dCW) of distal clavicula; width (CEYW) and height (CEYH) of the distal clavicular joint surface; length (AL) and width of acromion (AW); width (AEYW) and height (AEYH) of the acromial joint surface; The distances between acromion (A), infraglenoid tubercle (TIG), supraglenoid tubercle (TSG) and coracoid process (PC) were measured. Statistical evaluations of the data obtained were compared depending on age and gender.