Obezitenin sistemik inflamasyon belirteçlerinden CRP, sedimantasyon ve tam kan sayımı sonuçlarıyla ilişkisi
The relationship between obesity and systemic inflammation markers, CRP, sedimentation and complete blood count results
  1. Tez No: 627730
  2. Yazar: SEREN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: UZMAN MEHMET ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Obezite; diyabetes mellitus, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi birçok kronik hastalığın gelişmesinde risk faktörüdür ve bu hastalıkların ortaya çıkmasında obez bireylerdeki inflamasyon varlığının rol oynadığı düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmamızda obezitenin inflamasyon belirteçlerinden CRP, sedimantasyon ile ilişkisi ve inflamasyonu göstermede kan sayımı sonuçlarından RDW, MPV, N/L oranı ve T/L oranının kullanılabilirliği araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya inflamasyon değerlerini etkileyebilecek hastalığı olmayan 65 obez hasta (BKİ≥30 kg/m2) ve kontrol grubu olarak obez olmayan (BKİ0,05) ancak obez bireyler kendi arasında sınıflandırıldığında BKİ artışıyla T/L oranının arttığı görülmüştür. Sonuç: Çalışmamız sonuçlarına göre; obez bireylerde CRP ve sedimantasyona ek olarak RDW değeri de inflamasyonla ilişkili olabilir, morbidite ve mortalite gelişimi riskini belirlemede kullanılan bu değer obez bireylerde komorbidit durumların gelişimini tahmin etmede kullanılabilir. MPV, NLO ve TLO değerlerinin ise başka çalışmalarla araştırılmaya ihtiyacı vardır. TLO değerinin obezitenin derecesiyle ilişkili olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity; is a risk factor for the development of many chronic diseases such as diabetes mellitus, cardiovascular diseases and cancer, and it is thought that the presence of inflammation in obese individuals plays a role in the emergence of these diseases. For this reason, in our study, the relationship of obesity with inflammation markers, CRP, sedimentation and the availability of RDW, MPV, N/L ratio and T/L ratio from blood count results in investigating inflammation were investigated. Methods: The study included 65 obese patients (BMI≥30 kg/m2) without disease that could affect inflammation values and 44 healthy individuals who were not obese (BMI0.05), but when obese individuals were classified among themselves, T/L ratio increased with increased BMI. Conclusion: According to the results of our study, in addition to CRP and sedimentation in obese individuals, RDW value may be associated with inflammation. This value used to determine the risk of morbidity and mortality development can be used to predict the development of comorbiditis conditions in obese individuals. MPV, NLO and TLO values need to be investigated with other studies. It is thought that TLO value may be related to the degree of obesity.