Study efforts, learning strategies and test anxiety when striving for language competence: The role of utility value, self-efficacy, and reasons for learning English
Dil yeterliğinde öğrenme çabaları, öğrenme stratejileri ve sınav kaygısı: Fayda değer, öz-yeterlik inançları, ve İngilizce öğrenme nedenlerinin rolü
  1. Tez No: 627749
  2. Yazar: AYÇA ÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KALENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışma, özellikle başarı baskısının yüksek olduğu bağlamlarda, öğrenme stratejilerini ve sınav kaygısını tahmin etmede, başarı için fayda değerinin ve beklentisinin ortak rolünü ve akademik başarı için çabaların nedenlerini araştırmaktadır. Üniversite düzeyinde bir İngilizce dil hazırlık okulunda sınavları geçmek için psikolojik baskı altında olan 1,009 öğrenci bu çalışmaya katılmıştır. Bu çalışma karma yöntemlerden sıralı açımlayıcı desene dayalı bir durum çalışması olarak yapılandırılmıştır. Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfında hiç seviye tekrarı yapmamış, geçmişte seviye tekrarı yapmış ve bulundukları seviyeyi tekrarlamakta olanlar olarak üç gruba ayrılmıştır. Çalışmanın nitel aşamasında, yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler kullanılmış ve tematik analiz yolu ile öğrencilerin kendi dil öğrenme sürecinde etkili olduğuna inandıkları motivasyonel değişkenlerin tanımlanmıştır. Nicel veri analizi öğrenciler tarafından bildirilen motivasyon bileşenleri ve öğrenme stratejileri arasındaki ilişkinin araştırılmasını sağlamıştır. Öğrencilerin motivasyonel ve öğrenme stratejisi yapıları kapsamındaki tutumları ve görüşleri anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Nicel veriler, çaba düzenlemesi, tekrar etme, eleştirel düşünme ve bilişsel öz-düzenleme ve sınav kaygısı değişkenlerinin her birinin tek bağımlı değişken olarak alındığı beş ayrı hiyerarşik çoklu doğrusal regresyon analizi yapılarak analiz edilmistir. Her bağımlı değişken için regresyon analizi tüm örneklem ve üç alt örneklem için yinelenmiştir. Analiz sonuçları, öz-yeterlik inançlarının yanında, öğrenme stratejilerini olumlu ve tutarlı bir şekilde tahmin eden içsel sebepler olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, regresyon analizleri, öz-değer endişelerinin sınav kaygısını olumlu tahmin ettiğini göstermiştir. Bu ilişkiler, başarısızlık yaşamış ve böylece psikolojik olarak başarılı olmak için bastırılmış öğrenciler arasında bile ortaya çıkmıştır. Akademik çabaların içsel nedenlerinin psikolojik olarak baskı altındaki bağlamlarda bile belirleyici bir rol oynayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the combined role of utility value, expectancy for success, intrinsic reasons and self-worth concerns, in predicting learning strategies and test anxiety. The study examined this potential prediction with 1,009 university students. The students were studying in a language preparatory program of a university. In the qualitative phase of this exploratory sequential mixed methods case study, semi-structured interviews faciliated understanding of students' perception of the motivational variables they believe are influential in their language learning process. Interviews were held with students from three different categories: non-repeaters (i.e., those who never failed), past-repeaters (i.e., those who had experienced failure), and current-repeaters (i.e., those who failed and were repeating the current period of study). Quantitative data were gathered through a survey approach and enabled exploration of the relationship among motivational components and learning strategies. Five hierarchical regression analyses was conducted. The regression analysis was conducted for effort regulation, learning strategies (i.e., rehearsal, critical thinking and metacognitive self-regulation) and test anxiety. The results of the regression analyses showed that, intrinsic reasons positively predicted learning strategies across the three groups of students. Self-worth concerns were found to positively predict test anxiety. The results of the study suggest that intrinsic reasons for have an important role in contexts where there is psychological pressure to be successful.