Meme karsinomlarında tümör tomurcuklanmasının prognostik parametreler ve e-cadherin, CD44 ve CTLA-4 ekspresyonu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The significance of tumor budding in breast carcinomas and its relationship with e-cadherin, CD44 and CTLA-4 expressions
- Tez No: 627759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE ESRA PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Tümör tomurcuklanması tümörün invaziv kenarından ayrılan izole tümör hücreleri ya da 5'ten az hücreden oluşan tümör grupları olarak tanımlanmaktadır. Tümör tomurcuklanmasının meme karsinomlarında prognostik bir faktör olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda tümör tomurcuklanmasının klinikopatolojik faktörler ve hasta sağkalımları ile ilişkisini araştırmayı ve tümör tomurcuklarında hücre-hücre etkileşimini sağlayan E-kaderin, epitel mezenkimal geçiş ve kök hücre belirteci olan CD44, immün aktivasyonun negatif düzenleyicilerinden olan immün kontrol noktası molekülü CTLA-4 ekspresyon durumunu değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Toplam 179 meme karsinomlu (172 özellik göstermeyen, 7 metaplastik karsinom) hasta çalışmaya dahil edildi. Tümörlerin invaziv kenarları x40'lık büyütmede değerlendirildi. Tomurcuk görülen alanlar x200'lük büyütmede sayılarak en yüksek tomurcuk skoru belirlendi. Olgular median tomurcuk sayısına göre düşük (≤5) ve yüksek (>5) tomurcuk gruplarına ayrıldı. Tümörde ve tomurcukta E-kaderin'in %90'ın altında boyanması kayıp olarak değerlendirildi. CD44 için ise %10 ve üzerindeki boyanma pozitif kabul edildi. CTLA-4 boyanması, tomurcuk ve çevresindeki lenfositlerde x400'lük büyütmede görsel bir skala oluşturularak boyanma yoğunluğuna göre 4 gruba ayrıldı. Ayrıca boyanma yüzdesi değerlendirildi. Bulgular: Yüksek tomurcuklu tümörlerde düşük tomurcuklulara göre, tomurcuk görülen tümörlerde tomurcuk görülmeyenlere göre lenfovasküler ve perinöral invazyon anlamlı olarak daha fazla görülmüş, patolojik evre anlamlı olarak daha ileri saptanmıştır (p0,05). Tümör tomurcuklarında E-kaderin boyanması tümöre göre anlamlı olarak azalmış (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Tumor budding (TB) is isolated tumor cells or tumor groups consisting of less than 5 cells separated from invasive edge of the tumor. Tumor budding are thought to be effective for prognosis in breast carcinomas. We aimed to investigate the relationship between tumor budding and clinicopathological factors and patients' survival. Additionally we aimed to investigate the relationship between tumor budding and E-cadherin that provides cell-cell interaction, CD44 as an epithelial mesenchymal transition and stem cell marker, and CTLA-4 receptor as a selftolerance marker. Materials and methods: One hundred seventy nine patients with invasive breast carcinoma no special type and metaplastic carcinoma were re-evaluated. The invasive edges of the tumors were evaluated at x40 magnification. The areas with buds were counted at x200 magnification and the highest bud score was determined. Tumors were separated into low (≤5) and high (>5) bud groups according to median bud number. Ninety percent for E-Cadherin and 10% for CD44 were regarded as positive staining cut-offs. CTLA-4 staining was divided into 4 groups according to xi staining intensity at x400 magnification in bud and bud microenvironment lymphocytes. Also staining percentage of CTLA-4 in bud and bud microenvironment lymphocytes were evaluated. Results: High bud tumors were likely to have lymphovascular, perineural invasion, higher metastatic lymph node number, pTNM and pN stage (p0,05 for all). E-cadherin was significantly lost in buds in regard to corresponding tumor (p0,05).