2010-2019 yılları arasında invaziv meme karsinomlarında CD68, CD163, CD11c, CD44 ekspresyonlarının hormon reseptör, patolojik evre ve diğer prognostik parametreler ile ilişkisinin immünohistokimyasal yöntem ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relation of CD68, CD163, CD11C, CD44 expressions with hormone receptor, pathological stage and other prognostic parameters in invasive breast carcinomas between 2010 and 2019 by immunohistochemical method
- Tez No: 703452
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Patoloji, Pathology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnvaziv meme karsinomu dünyada kadınlarda en sık tanı alan kanserdir. Mortalitesi gelişen tedavilerle azalmış olsa da hala kadınlarda kansere bağlı ölümlerde ikinci sıradadır. Meme kanseri tedavisi her hastada tümörün özelliklerine göre değişkenlik göstermekte ve cerrahi, radyoterapi, kemoterapi, hormonoterapi, hedefe yönelik tedaviler gibi birçok yöntemin kombinasyonu şeklinde uygulanmaktadır. Meme karsinomlarında, tümör mikroçevresinde oldukça farklı hücre popülasyonları mevcut olup bu hücrelerin başında TAM'lar gelir. TAM'lar M1 ve M2 olarak polarite gösterir. Tümör mikroçevresinde pro-tümörojenik ve anti-inflamatuar özellik gösteren M2 makrofajlar baskın olarak bulunur. Meme karsinomlarında TAM'ların tümör ilerlemesini teşvik ederek kötü prognoz, tümör büyümesi ve metastaz ile ilişkili oldukları düşünülmektedir. Bununla birlikte CSC'lerin sınırsız çoğalma ve tümörojenik potansiyele sahip, kök hücre benzeri özelliklerinden dolayı tümör büyümesi, ilerlemesi ve metastazında rol aldıklarına inanılır. İnvaziv meme karsinomlarında tümör mikroçevresinde TAM oranının ve tümörde CSC belirteçlerinin önemi anlaşılabilirse bu antiteler yeni prognostik faktörler olarak kullanılabilir ve hatta bunları hedef alan tedavi yaklaşımları geliştirilebilir. Bu çalışmada 2010-2019 yılları arasında tanı alan invaziv meme karsinomlarında tümör mikroçevresinde CD68, CD163, CD11c ve tümörde CD44 ekspresyonlarının hormon reseptör durumu, patolojik evre ve diğer prognostik parametreler ile ilişkisini immünohistokimyasal yöntem ile değerlendirildik. Çalışmamız için 01.01.2010-30.09.2019 tarihleri arasında hastanemizde meme karsinomu sebebiyle opere edilmiş 150 vakaya ait rezeksiyon materyallerinin tümör blokları kullanıldı. Bu bloklara ait kesitlere CD68, CD163, CD11c ve CD44 antikorları ile immünohistokimyasal boyama yöntemi uygulandı. Boyama sonuçları ışık mikroskopu altında değerlendirildi. İstatiksel değerlendirmede elde edilen veriler SPSS v22 programı kullanılarak hesaplandı. İnvaziv meme karsinomlarında histolojik derecesi yüksek olan vakalarda, ER ve PR negatif olan vakalarda ve yüksek Kİ67 indeksine sahip vakalarda tümör mikroçevresinde CD68, CD163 ve CD11c pozitif makrofaj sayısı daha fazla idi. Bunlara ek olarak invaziv meme karsinomları özel alt tiplerinde tümör mikroçevresinde CD68 makrofaj sayısı, moleküler subtiplerden luminal B'ye oranla luminal A'da tümör mikroçevresinde CD163 makrofaj sayısı ve HER2 skor 3 vakalarda tümör mikroçevresinde CD11c makrofaj sayısı daha fazla idi. Ancak tümör mikroçevresinde CD68, CD163 ve CD11c pozitif makrofaj sayısının tümör çapı, odak sayısı, operasyon tipi, lenf nodu metastazı, LVİ ve patolojik evre ile ilişkili olmadıkları saptandı. Tümör mikroçevresinde CD68 pozitif makrofaj sayısı CD163 ve CD11c pozitif makrofaj sayısından ve CD163 pozitif makrofaj sayısı da CD11c pozitif makrofaj sayısından fazla olduğu tespit edildi. İnvaziv meme karsinomlarında tümörde CD44 ekspresyonunun histolojik tanı, tümör çapı, odak sayısı, operasyon tipi, lenf nodu metastazı, LVİ, histolojik derece, patolojik evre, ER ve PR negatifliği, HER2 overekspresyonu, Kİ67 indeksi, moleküler subtip ile ilişkili olmadığı görüldü. Ayrıca CD68 pozitif makrofaj sayısı ile CD163 ve CD11c pozitif makrofaj sayısı arasında ve CD163 pozitif makrofaj sayısı ile CD11c pozitif makrofaj sayısı arasında yüksek düzeyli doğrusal bir korelasyon saptandı. Tümörde CD44 boyanması ile diğer parametreler arasında herhangi bir korelasyon görülmedi. Sonuç olarak invaziv meme karsinomlarında tümör mikroçevresindeki CD68, CD163 ve CD11c pozitif makrofaj sayısı gelecekte yeni bir prognostik faktör ve hedefe yönelik tedaviler için alternatif yeni bir yol olarak kullanılabilir. Meme karsinomlarında CD44 pozitifliği ile prognostik parametreler arasında ilişki izlenmemesi de literatüre bu yönde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Invasive breast carcinoma is the most common cancer diagnosed in women in the world. Although mortality has decreased with the developing treatments, it still ranks second in cancer-related deaths in women. Breast cancer treatment varies according to the characteristics of the tumor in each patient and is applied in a combination of many methods such as surgery, radiotherapy, chemotherapy, hormonotherapy and targeted therapies. In breast carcinomas, there are quite different cell populations in the tumor microenvironment, and TAMs are the most important cells. TAM's show polarity as M1 and M2. Within the tumor microenvironment, M2 macrophages with pro-tumorigenic and anti-inflammatory properties are predominant. TAMs in breast carcinomas are thought to be associated with poor prognosis, tumor growth and metastasis by promoting tumor progression. However, CSCs are believed to play a role in tumor growth, progression and metastasis due to their stem cell-like properties that have unlimited proliferation and tumorigenic potential. If the importance of TAM ratio in tumor microenvironment and CSC markers in tumor in invasive breast carcinomas can be understood, these entities can be used as new prognostic factors and even treatment approaches targeting them can be developed. In this study, we evaluated the relationship between the expression of CD68, CD163, CD11c in the tumor microenvironment and CD44 in the tumor with hormone receptor status, pathological stage and other prognostic parameters in invasive breast carcinomas diagnosed between 2010 and 2019 by immunohistochemical method. For our study, tumor blocks of resection materials of 150 cases who were operated for breast carcinoma in our hospital between the dates 01.01.2010-30.09.2019 were used. Immunohistochemical staining method was applied to the sections of these blocks with antibodies CD68, CD163, CD11c and CD44. Staining results were evaluated under a light microscope. The data obtained in the statistical evaluation were calculated using the SPSS v22 program. The number of CD68, CD163 and CD11c positive macrophages in all microenvironment was higher in cases with high histological grade in invasive breast carcinomas, negative ER and PR cases, and cases with high KI67 index. In addition, the number of CD68 macrophages in the tumor microenvironment in invasive breast carcinomas special subtypes, CD163 macrophages in the tumor microenvironment in luminal A compared to the molecular subtypes and CD11c macrophages in the tumor microenvironment in HER2 score 3 cases were higher. However, it was found that the number of CD68, CD163 and CD11c positive macrophages in the tumor microenvironment was not associated with tumor size, number of foci, type of operation, lymph node metastasis, LVI, and pathological stage. In the tumor microenvironment, the number of macrophages stained for CD68 was higher than the number of macrophages stained with CD163 and CD11c, and the number of macrophages stained with CD163 was higher than the number of macrophages stained with CD11c. It was observed that CD44 expression in the tumor in invasive breast carcinomas was not associated with histological diagnosis, tumor diameter, focal number, type of operation, lymph node metastasis, LVI, histological grade, pathological stage, ER and PR negativity, HER2 overexpression, Kİ67 index, molecular subtype. In addition, a high level linear correlation was found between the number of macrophages stained with CD68 and the number of macrophages stained with CD163 and CD11c, and between the number of macrophages stained with CD163 and the number of macrophages stained with CD11c. There was no correlation observed between CD44 staining in the tumor and other parameters. Presently, the number of CD68, CD163 and CD11c positive macrophages in the tumor microenvironment in invasive breast carcinomas can be used as a new prognostic factor and an alternative new route for targeted therapies in the future. Failure to observe a relationship between CD44 positivity and prognostic parameters in breast carcinomas will contribute to the literature in this direction.