7.-13. Uluslararası İstanbul Bienalleri kapsamında küreselleşmenin Türk kültür sanat hayatına etkisi
Within the scope of 7th-13th International İstanbul Bienals effect of globalization on the Turkish arts and culture scene
  1. Tez No: 450260
  2. Yazar: TOLGA KINALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küreselleşmenin Türk kültür sanat hayatına etkileri ve bugün hala sanat ortamımızda çokça tartışılan yerellik/evrensellik meselesi, neredeyse Tanzimat'la başlamıştır. Ancak Sovyet Rusya'nın dağılması ve özellikle 1990'lı yıllardan itibaren telekomünikasyon alanında yaşanan teknolojik gelişmeler, küreselleşme sürecini hızlandırmış, siyasi, ekonomik ve kültürel sonuçları, tüm dünyada olduğu kadar Türkiye'de de toplumsal yaşamı etkilemiştir. Yenileşme hareketleriyle başlayan ve nihayetinde Cumhuriyetle modern görünümüne kavuşan Türk sanatı, Batı'nın yayılmacı politikaları ve kültürel hegemonyasına karşı 1950'lere kadar mesafeyi korumuşsa da, 2. dünya savaşı sonrası oluşan yenidünya düzeni karşısında fazla direnemedi. Yaşanan siyasi ekonomik ve toplumsal değişimler, Türk kültür sanat ortamını da aynı oranda etkiledi. Bugünde, özellikle Uluslararası İstanbul Bienallerinde, küreselleşmenin sıklıkla altının çizildiğini; ulus bütünlüğünü sınayacak, çok kültürlülük, sınırların aşılması ve azınlık hakları gibi konuların ele alındığını; kadın, cinsel tercihler, bireysel hak ve özgürlükler, gibi konularla da toplumun kültürel yapısının, geleneklerinin masaya yatırıldığını görüyoruz. Bu araştırmada, küreselleşmenin Türk sanatına olan etkileri ve kültürel sonuçları incelenmiştir. Öncelikle küreselleşme olgusu ele alınmış, uluslararası sanat ortamını Türk sanat ortamına taşıyan etkinlikler olduğu için Bienallerin içeriği ve işlevi ile küratörlük kurumu gibi konular veriler doğrultusunda tartışmaya açılmış ve yorumlanmıştır. Çalışmanın odağında, tartışmaların yoğunlaştığı 2001-2013 yılları arasında gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Bienalleri yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Küreselleşme, Türk Sanatı, Uluslararası İstanbul Bienalleri.
Özet (Çeviri)
The effects of globalization on the Turkish arts and culture scene and the 'local versus global' debate continuing today almost dates back to Tanzimat. The dissolution of the Soviet Union and technological advances in telecommunications after 1990's speeded the globalization process. The political, economic and cultural consequences of these developments have affected the Turkish public life along with the rest of the world. The innovation in Turkish arts that settled into its modern shape after the foundation of the Turkish Republic has managed to protect itself from the expansionary policies and hegemony of western culture up until the 1950s. However, it could not resist to the new world order after the Second World War and has been affected by the political, economic and cultural changes. Today, especially in biennials in Istanbul, we see an emphasis on globalization; come across frequent discussions around questioning national integrity, multi-culturalism, breaking boundaries and minority rights as well as scrutinizing traditional cultural values about women, sexual preferences, personal rights and freedoms, etc. This research paper investigated the effects of globalization on Turkish arts and the cultural results. Firstly, the concept of globalization was examined; then was followed by discussions and comments around subjects such as content and function of Biennials, as they bring together the international art scene with the Turkish scene, and the concept of curatorship in line with data. The focus of study is located in the Internatinal İstanbul Bienals concentrates of the debates that take place between the years 2001-2003. Key Words :Globalization, The Turkish Arts, International İstanbul Bienals