Tekrarlanan farklı dozlardaki deksketoprofen trometamol'ün böbrek üzerine olan etkilerinin immünohistokimyasal ve elektron mikroskopik olarak değerlendirilmesi
Immunohistochemical and electron microscopic evaluation of the effects of repeated doses of dexketoprofen trometamol on kidney
  1. Tez No: 627799
  2. Yazar: ARZU ESEN TEKELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YAĞMURDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son zamanlarda ağrı tedavisinde kullanılmaya başlanan deksketoprofen trometamol'ün parenteral formunun ratlarda 7 gün boyunca iki farklı dozda kullanımının böbrek üzerine olan etkilerini immünohistokimyasal ve elektron mikroskopik olarak incelemeyi amaçladık. Çalışma Ankara Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurul onayı alındıktan sonra, Ankara Üniversitesi deney hayvanları laboratuvarında gerçekleştirildi. Çalışma ortalama 220 gr ağırlığında sağlıklı Wistar albino cinsi 30 adet erkek ratlarda yürütüldü. Ratların çalışma öncesinde beslenmeleri, bulundukları ortam, gece-gündüz koşulları optimum şartlarda standardize edildi. Deneme boyunca hayvanlar 2700 ME Kcal/kg ve %24 HP içeren pelet formdaki karma yemle beslendiler. Deneme süresince ratlara yeteri kadar (ad libitum) yem ve su verildi. Ratlar, her gurupta 10 adet olacak şekilde randomize edilerek 3 gruba ayrıldı Grup A'da; 1 ml olacak şekilde %0.9 NaCl, Grup B'de: 1 ml volüm içinde 8 mg/kg/gün Deksketoprofen Trometamol, Grup C'de 1 ml volüm içinde 16 mg/kg/gün Deksketoprofen Trometamol 7 gün boyunca günde iki defa intraperitoneal olarak uygulandı. 80 mg/kg Ketamin Hydrochloride (Ketalar) verilerek sakrifiye edilen ratların böbrekleri çıkarıldı. Doku örnekleri elektronmikroskobik ve immünohistokimyasal analizler için %10 'luk formalin çözeltisine konuldu. Doku örnekleri elektronmikroskobik olarak incelendi. İmmünohistokimyasal olarak TUNEL yöntemi ile apopitoz ve PCNA ile hücre proliferasyonu çalışıldı. İstatistiksel değerlendirme SAS 9 ile yapıldı. Gruplar arası değerlendirmede DUNCAN yöntemi kullanıldı. P< 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Grup C'de istatistiksel olarak anlamlı ağırlık kaybı, hücre proliferasyonunda artış, Grup B'de istatistiksel olarak anlamlı apopitozis ve hücre proliferasyonu azalğı tespit edildi. Deksketoprofen trometamol'ün apopitozisi indüklediği ve hücre proliferasyonuna neden olduğu, 16 mg/kg/günlük dozunun nekrotik süreci başlattığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the effects of dexketoprofen trometamol, which has been recently used in pain treatment, on the kidney in two different doses for 7 days in immunohistochemistry and electron microscopically. Study Ankara University Animal Experiments Local Ethics Committee approval Upon receipt, in Ankara University laboratory of experimental animals It was performed. The study was carried out on 30 male Wistar albino genus rats weighing an average of 220 g. The rats' feeding, working environment, day and night conditions were standardized under optimum conditions. Throughout the experiment, the animals were fed with pellet-shaped mixed feed containing 2700 ME Kcal / kg and 24% HP. During the trial, rats were given enough (ad libitum) feed and water. The rats were randomized into 10 groups in each group and divided into 3 groups. left in Group A; 0.9 ml of NaCl in Group B, in Group B: 8 mg / kg / day Dexketoprofen Trometamol in 1 ml volume, and Dexetoprofen Trometamol in 1 ml volume of 16 mg / kg / day was administered intraperitoneally twice daily for 7 days. The kidneys of the rats were sacrificed by administering 80 mg / kg Ketamine Hydrochloride (Ketas). Tissue samples were placed in a 10% formalin solution for electronmicroscopic and immunohistochemical analysis. Tissue samples were examined electronmicroscopically. Immunohistochemically, TUNEL method, apoptosis and cell proliferation with PCNA were studied. Statistical evaluation was done with SAS 9. DUNCAN method was used for intergroup evaluation.