Küreselleşme-göç-yoksulluk ilişkisi: Türkiye'de kadınlar üzerine bir inceleme
Globalization-immigration-poverty relationship: A study on women in Turkey
- Tez No: 627800
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Küreselleşme; ''Dünyanın farklı bölgelerinde uzak ile yakın mesafeler arasındaki mesafenin göz ardı edilerek, ülkelerin ve insanların birbirine yakınlaşması ve birbirleri ile ekonomik ve sosyal etkileşim halinde bulunmaları'' olarak tanımlanmaktadır. Günümüz dünyasında küreselleşme yaygın kullanılan bir kavramdır. Ülkeler ister gelişmiş ülkeler veya az gelişmiş olsun bütün ülkeler farklı konularda küreselleşmeden etkilenmektedir. Bu konulardan en önemlisi göç iken diğer bir önemli konu ise yoksulluktur. Dolayısıyla göç ve yoksulluk önem arz etmektedir. Yapılan bazı çalışmalara göre küreselleşme yoksulluğu arttırmaktadır. Bu çalışmada küreselleşme, yoksulluğu arttıran bir unsur olarak kabul edilmektedir. Artan yoksulluk ile birlikte göçte de bir artış yaşanmaktadır. Bu durumdan en çok etkilenen riskli gruplar sırasıyla kadın ve çocuklardır. Bu çalışmada küreselleşme-göç-yoksulluk ilişkisi ortaya konularak Türkiye'de ki kadınlar üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization; It is defined as“countries and people getting closer and having economic and social interaction with each other by ignoring the distance between distant and close distances in different parts of the world.”Globalization is a widely used concept in today's world. Whether countries are developed countries or underdeveloped, all countries are affected by globalization on different topics. While the most important of these issues is immigration, another important issue is poverty. Therefore, migration and poverty are important. According to some studies, globalization increases poverty. In this study, globalization is accepted as an element that increases poverty. There is an increase in immigration with increasing poverty. Risky groups that are most affected by this situation are women and children, respectively. This study clarifies the relationship of globalization-immigration-poverty aimed to investigate the effects on women in Turkey.