Küreselleşme bağlamında göç, kadın yoksulluğu ve STK ilişkisi
Migration, women's poverty and the relationship with NGOs in the context of globalization
  1. Tez No: 904429
  2. Yazar: NURDAN CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
1980 sonrasında dünya genelinde yaşanan önemli gelişmeler küreselleşme kavramının varlık göstermesinde etkili olmuştur. Küreselleşme toplumları olumlu/olumsuz birçok yönden etkilemiş ve etkileyerek devam etmektedir. Küreselleşmeyle birlikte ise göç eylemi ağırlık kazanmış ve ulus aşırı denilecek boyutta gerçekleşmeye başlamıştır. Bu süreçte kadın göçünde yaşanılan artış göçmen kadınlara farklı boyutlardan bakmayı gerekli kılmıştır. Toplumsal rollerin etkisiyle kadınlar ev içi işlere yönelmiş ve iş hayatında da sosyal hayatta da eşitsizliklerle karşılaşmışlardır. Bu durum da yoksulluklarını arttırmıştır. Yoksullukla karşılaşan kadınlar küreselleşmenin de etkisiyle daha iyi koşullarda yaşamak amacıyla göç eylemine katılmışlardır. Ancak yaşanılan bu hareketlilik farklı yoksulluklarla karşılaşmalarına neden olmuştur. Kadınların yoksulluğunu en aza indirmek için her ülke politik çalışmalar yürütmektedir. Ancak devletin ulaşamadığı noktalarda gönüllülük esaslı kurulan sivil toplum kuruluşları faaliyet göstermektedir. Küreselleşmeyle birlikte sivil toplum kuruluşu sayısında ciddi artış yaşandığı gözlemlenmiştir. Hazırlanan çalışmada küreselleşme, göç, kadın yoksulluğu ve STK ilişkisi Türkiye özelinden ele alınmıştır. Sivil toplum kuruluşları Türkiye'de faaliyet gösteren dernekler perspektifinden incelenmiştir. Küresel olarak da faaliyet gösteren bu derneklerin kadın göçmenlerin yoksulluklarını azaltmak için projeler yürüttükleri ve sürecin yönetiminde önemli etkiye sahip oldukları görülmüştür. Aynı şekilde faaliyet gösteren STK sayılarının arttırılması, niteliklerinin genişletilmesi ve devletle iş birliğinin devam ettirilmesi gerekli görülmüştür. Literatürde küreselleşmenin kadın yoksulluğu ve STK ilişkisine odaklanan akademik çalışmaların kısıtlı olması hazırlanmış olan çalışmanın özgünlüğünü güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
After 1980, important developments experienced worldwide have been effective in the emergence of the concept of globalization. Globalization has affected societies in many positive and negative ways and continues to do so. With globalization, migration has gained importance and has begun to take place on a transnational scale. The increase in female migration during this process has made it necessary to look at migrant women from different perspectives. Under the influence of social roles, women have turned to domestic work and have encountered inequalities in both business and social life. This has increased their poverty. Women who face poverty have joined the migration movement in order to live in better conditions under the influence of globalization. However, this mobility has caused them to encounter different types of poverty. Every country carries out political work to minimize women's poverty. However, non-governmental organizations established on a voluntary basis operate in areas where the state cannot reach. It has been observed that there has been a significant increase in the number of non-governmental organizations with globalization. In the study prepared, the relationship between globalization, migration, women's poverty and NGOs has been addressed specifically in Turkey. Non-governmental organizations have been examined from the perspective of associations operating in Turkey. It has been observed that these associations, which also operate globally, carry out projects to reduce the poverty of women migrants and have a significant impact on the management of the process. Similarly, it has been deemed necessary to increase the number of NGOs operating, to expand their qualifications and to continue cooperation with the state. The limited number of academic studies focusing on the relationship between globalization, women's poverty and NGOs in the literature strengthens the originality of the prepared study.