Usman Azim'in seçme şiirlerinde dil ve üslup incelemesi
Language and style analysis on selected poems of Usman Azim
- Tez No: 627856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
“Usman Azim'in Seçme Şiirleri Üzerine Dil ve Üslup İncelemesi”adlı bu çalışmamız kaynakça ve sonuç bölümlerinin dışında beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Özbek Türkleri, Özbek Türkçesi, XX. yüzyıl Özbek Edebiyatı, şairin hayatı ve röportaj kısımları bulunmaktadır. İkinci bölümde seçtiğimiz şiirlerin tematik sınıflandırmaları yer almaktadır. Üçüncü bölümde şiirlerin yapı bakımından incelemesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde seçtiğimiz şiirlerin Özbek Türkçesi gramerindeki yerini tespit etmek amacıyla dil ve üslup kısmı yer almaktadır. Beşinci bölümde ise seçtiğimiz şiirlerin Özbek Latin alfabesine transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktarılmış şekilleri sırasıyla yer almaktadır. Türk dünyası edebiyatının yaşayan temsilcilerinin eserlerini Türkiye Türkçesine aktararak Türklük Bilimi araştırmacılarının istifadesine sunmak günümüzde oldukça önem arz etmektedir. Bu bakımdan çalışmamız, Çağdaş Özbek Edebiyatının yaşayan temsilcilerinden Usman Azim'in edebi şahsiyetinin ve eserlerinin tanıtılmasını, seçilen metinler üzerinde Özbek Türkçesinin gramer özelliklerinin tespit edilmesini, şairin üslup özelliklerinin belirlenerek Türklük Bilimi araştırıcılarının istifadesine sunulmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study titled“Language and Style Analysis on the Selected Poems of Usman Azim”consists of five main sections apart from the bibliography and conclusion sections. In the first part, Uzbek Turks, Uzbek Turkish, XX. Century Uzbek Literature, poet's life and interview sections. In the second part, there are thematic classifications of the poems we have chosen. In the third section, poems are analyzed in terms of structure. In the fourth section, the language and style section is included in order to determine the place of the poems we selected in the Uzbek Turkish grammar. Uzbek Latin alphabet transcription of the poems we choose and shape of the fifth chapter was transferred to Turkish Turkey is located, respectively. Transferring the living representatives of the Turkish works of world literature and to the benefit of Turkey to the Turkish Turkishness Science researchers is of great importance today. In this regard, our study aims to introduce the literary personality and works of Usman Azim, one of the living representatives of Contemporary Uzbek Literature, to determine the grammatical features of Uzbek Turkish on selected texts, and to present them to the benefit of Turkish Science researchers by determining the stylistic features of the poet.