An investigation of adult EFL learners' foreign language pronunciation anxiety and reconceptualized l2 motivational self system regarding English pronunciation in the context of a higher education institution in Turkey
İngilizce öğrenen yetişkinlerin yabancı dilde telaffuz kaygıları ve İngilizce telaffuzuna dair yeniden kavramsallaştırılmış ikinci dil motivasyonel benlik sisteminin Türkiye'de bir yükseköğretim kurumu bağlamında incelemesi
  1. Tez No: 627860
  2. Yazar: BURCU TEKTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL PEKER ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, yabancı dilde telaffuz kaygısı yeniden kavramsallaştırılmış ikinci dil motivasyonel benlik sistemi çerçevesinde incelenmiştir. Bu deneysel olmayan, kesitsel, nicel çalışma Türkiye'de bir devlet üniversitesinin yabancı diller yüksekokulundaki 596 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için internet yoluyla bir anket dağıtılmıştır. Anketteki maddeler Kralova, Skorvagova, Tirpakova, and Markechova (2017), Peker (2016) ve Baran-Lucarz (2016)'dan alınmış ve uyarlanmıştır. Veriyi analiz etmek için betimleyici ve çıkarımsal istatistik uygulanmıştır. Sonuçlar, yabancı dilde telaffuz kaygısının ikinci dildeki geleceğe dair telaffuz benliklerinde belirleyici olduğunu göstermiştir. Ayrıca, korkulan ikinci dil telaffuz benliği ideal ikinci dil telaffuz benliğiyle olumsuz ilişkilenirken, zorunlu ikincil telaffuz benliğiyle olumlu ilişkilenmiştir. Son olarak, yabancı dilde telaffuz kaygısı kadın öğrenciler, daha az yetkin öğrenciler, yurtdışına çıkmamış öğrenciler ve daha az süredir İngilizce öğrenen öğrencilerde daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, foreign language pronunciation anxiety of English learners was examined within the scope of Reconceptualized L2 Motivational Self System. This non-experimental, cross-sectional quantitative study was conducted with 596 participants at the school of foreign languages of a state university in Turkey. A questionnaire was distributed online to collect data. The items of the questionnaire were adopted and adapted from Kralova, Skorvagova, Tirpakova, and Markechova (2017), Peker (2016), and Baran-Lucarz (2016). In order to analyze the data, descriptive and inferential statistics were run. The results indicated that foreign language pronunciation anxiety was a determinant of future L2 pronunciation selves. Moreover, feared L2 pronunciation self negatively correlated with ideal L2 pronunciation self, whereas it correlated positively with ought-to L2 pronunciation self. Finally, foreign language pronunciation anxiety was higher in female learners, less proficient learners, learners who had never been abroad and learners who had been learning English for a shorter period of time.