Türkiye-AB geri kabul anlaşmasının Türkiye-AB ilişkileri ve mülteci meselesi üzerine etkileri
Turkey-EU readmission agreement and its effects to the refugee crisis and Turkey-EU relations
  1. Tez No: 627891
  2. Yazar: MUSTAFA YATMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Göç ve onun özel bir görünüm şekli olarak iltica ve düzensiz göç, yönetilmesi ve dolayısıyla mücadele edilmesi gereken bir hadise olarak karşımıza çıkmaktadır. Göç hareketlerinin hedefi konumunda bulunan Avrupa Birliği ülkeleri sınır yönetimi, göçe ilişkin mevzuatları ve geri kabul anlaşmaları yoluyla düzensiz göçü kontrol altına almak amacındadır. Avrupa Birliği'ne aday ülke konumunda bulunan Türkiye, Avrupa'ya gerçekleştirilen göç hareketleri bakımından kaynak ve transit ülke konumunda bulunması nedeniyle ayrı bir önem arz etmektedir. Buna göre Türkiye ile yapılacak işbirliği düzensiz göçün önlenmesinde kilit rol oynamasıyla AB'yi güvende tutabilme potansiyeli taşırken, Türkiye açısından on yıllardır kapısında bekletildiği AB ile müzakere edebiliyor olmak anlamını taşımaktadır. Bu koşullar altında Türkiye-AB ilişkileri açısından yeni bir dönemin başlangıcı olarak 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan Geri Kabul Anlaşması ve devamında vize muafiyeti süreci ile Arap Baharı neticesinde Orta Doğu'daki iltica hareketlerini tetikleyen siyasi atmosfer birbirine sıkı sıkıya bağlı gelişmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada göç ve onun Türkiye-AB ilişkileri açısından rolü ele alınırken yapılan anlaşmanın içeriğine de kısaca değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Migration and asylum as a special form of appearance irregular migration, is an event that needs to be managed and therefore struggled. European Union countries, which are the target of migration movements, aim to control irregular migration through border management, migration legislation and readmission agreements.Turkey as a candidate country of European Union is on particular importance as a source and transit country in terms of migration movements to Europe. Accordingly, cooperation with Turkey plays key role for prevention of irregular migration for EU and it has the potential to keep the EU safe, it means being able to negotiate with the EU, where it has been standing at the gate for decades. Under these conditions, in terms of Turkey-EU relations as the beginning of a new era the Readmission Treaty which was signed on 16 th December 2013 and continues the visa exemption process; as a result of the Arab Spring, the political atmosphere that triggered the asylum movements in the Middle East is closely linked to each other. In this study will be discussed immigration and its role in terms of Turkey-EU relations, it is also briefly discussed the contents of the treaty.