Aktif beşeri sermaye kaynaklarının beşeri sermaye performans ilişkisindeki rolü
The role of active human capital resources in human capital performance relationship
- Tez No: 627892
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezde Beşeri Sermaye Kaynakları ile görev performansı arasındaki ilişki detaylı bir şekilde incelenmiştir. Son dönemde özellikle Stratejik Yönetim ve Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi alanındaki beşeri sermaye üzerine yapılan çalışmaların yardımı ile Stratejik Beşeri Sermaye literatürü geliştirilmiştir. Bu literatürde takım performansını en iyi açıklayan kavramlardan biri Beşeri Sermaye Kaynakları'dır. Ancak bu kavram yapılacak bir görev özelinde Beşeri Sermaye Kaynakları'nın ne kadarının kullanıldığını dikkate almamaktadır. Benzer şekilde yöneticilerin bu ilişkiyi nasıl etkilediği ve bu ilişkideki rolü ile ilgili öne sürülen bilgi de sınırlıdır. Sonuç olarak; literatürde Beşeri Sermaye performans ilişkisinin kesin mekaniği hakkındaki ortaya konulan bilgi yetersizdir. Bu çalışmanın amacı hem Beşeri Sermaye Kaynakları-performans ilişkisini daha iyi açıklamaya yardımcı olmak hem de yöneticilerin bu ilişkide oynadıkları rolü netleştirerek kavramsal olarak Beşeri Sermaye Kaynakları yapısını geliştirmektir. Çalışmada ortaya konulan tahminlerin testi için Avrupa'nın en iyi beş futbol liginin (Big Five) (2 yıl için 196 takım, 5493 oyuncu) verileri kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda Beşeri Sermaye Kaynakları kavramı Brüt (tüm) ve Aktif (kullanılan) Beşeri Sermaye Kaynakları olarak iki farklı kavram olarak değerlendirilmiştir. Brüt Beşeri Sermaye Kaynakları ile görev performansı arasında Aktif Beşeri Sermaye Kaynakları aracı rol oynamaktadır. Yönetici beşeri sermaye kaynakları ise Brüt Beşeri Sermaye Kaynakları'nın Aktif Beşeri Sermaye Kaynakları'na dönüşmesinde düzenleyici rol üstlenmektedir. Çalışmanın sonunda araştırmacı ve uygulamacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between the Human Capital Resources task performance will be examined in detail. Recently, the Strategic Human Capital literature has been developed with the help of studies on human capital, especially in the area of Strategic Management and Strategic Human Resources Management. One of the concepts that best describes team performance in this literature is Human Capital Resources. However, this concept does not take into account how much of the Human Capital Resources are used for a task to be performed. Similarly, information about how managers influence this relationship and its role in this relationship is limited. As a result; the information provided in this area on the precise mechanics of the performance relationship of Human Capital is insufficient. The aim of this study is to help explain the relationship between Human Capital Resources and performance better and to improve the framework of the Human Capital Resources conceptually by clarifying the role that managers play in this relationship. For the test of the predictions presented in the study, the top five football leagues in Europe“Big Five”are used (2 years, 196 teams and 5493 players). As a result of this study, human capital resources concept was evaluated as two different concepts as Gross (Total) and Active (Used) Human Capital Resources. Active Human Capital Resources play a mediating role between Gross Human Capital Resources and task performance. Managers Human Capital Resources play a moderation role between Gross and Active Human Capital Resources. At the end of the study, suggestions for researchers and practitioners were presented.