Türk vergi sisteminde vergi kesenlerin sorumluluğu
Taxpayers responsibility in Turkish tax
  1. Tez No: 627912
  2. Yazar: MELİKE DEMİR TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ATEŞAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, sorumluluk kavramı açıklanarak Türk Vergi Sistemi içerisinde sorumluluğun görünüm şekilleri incelenmiştir. Vergisel anlamda sorumluluk, 213 sayılı Kanun ve 6183 sayılı Kanun hükümleri kapsamında değerlendirilmiştir. Vergi sorumluluğu uygulamasının yaygın olarak kullanıldığı tevkifat sistemi, 213 sayılı Kanun, 6183 sayılı Kanun, 193 sayılı Kanun, 5520 sayılı Kanun ve 3065 sayılı Kanun'da yer alan hükümler yer verilerek açıklanmıştır. Tevkifat uygulamasının vergi tahsilatı anlamında olumlu ve olumsuz etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, doktrinde yer alan görüşlerden, bu alanda yazılmış eserlerden ve yargı kararlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the term of responsibility is explained and the forms of responsibility in Turkish Tax System are examined. Tax liability is evaluated within the scope of the provisions of the Law No. 213 and the Law No. 6183. The withholding system, where tax liability practice is widely used, is explained by including the provisions of the Law No. 213, Law No. 6183, Law No. 193, Law No. 5520 and Law No. 3065. The positive and negative effects of withholding in terms of tax collection were evaluated. In this study, the opinions in the doctrine, the works written in this field and the judicial decisions were utilized.