Foreign language teaching anxiety and self-efficacy perceptions of native and non-native EFL instructors at tertiary level institutions
Yükseköğretim kurumlarında yabancı dil olarak İngilizce öğreten, anadili İngilizce olan ve olmayan öğretim elemanlarının yabancı dil öğretme kaygısı ve öz-yeterlik algıları
- Tez No: 627914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL PEKER ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu nicel çalışma, Türk üniversitelerinde yabancı dil olarak İngilizce öğreten, anadili İngilizce olan 53, ve olmayan 180 öğretim elemanının yabancı dil öğretme kaygısı ve öğretmen öz-yeterlik algılarını araştırmıştır. Bulgular katılımcıların kaygı düzeyinin düşük, öz-yeterlik algısının yüksek olduğunu göstermiştir. İki olgu arasında zayıf-orta derecede, anlamlı düzeyde negatif korelasyon bulunmuştur. Anadili İngilizce olmayan öğretmenlerin kaygı seviyesi, anadili İngilizce olanlardan anlamlı düzeyde yüksek olup, iki grubun öz-yeterlik algıları arasında anlamlı fark çıkmamıştır. Her iki gruptaki kadın katılımcıların kaygı ve öz-yeterlik algıları erkeklerden anlamlı düzeyde fazladır. Anadili İngilizce olan katılımcılar arasında anlamlı fark yaratan başka sonuç çıkmamıştır. Anadili İngilizce olmayanların kaygı düzeyinde yaş, mezun olunan bölüm ve tecrübe açısından anlamlı farklar bulunmuştur. Benzer şekilde, bu grubun öz-yeterlik algılarında da mezun olunan bölüm, tecrübe ve öğrencilerin dil seviyesi anlamlı fark yaratmıştır. Mesleki eğitimler ve mezuniyet derecesi ise iki grupta da kaygı ve öz-yeterlik algısında anlamlı fark yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
This quantitative study investigated the foreign language teaching anxiety and teacher self-efficacy perceptions of 53 native and 180 non-native teachers of English as a foreign language (EFL) in Turkish universities. The findings revealed low levels of anxiety and high levels of teacher self-efficacy among the participants. A weak to moderate negative correlation was found between the two constructs. Non-native teachers had significantly higher FL teaching anxiety than the natives; however, no significant difference was found in their perceived teacher self-efficacy. Female participants in both groups had significantly higher levels of anxiety and teacher self-efficacy than the males. No other significant result was observed among the natives. However, significant differences in anxiety among the non-native participants were found in terms of age, major, and years of experience. Similarly, significant differences in teacher self-efficacy were observed in terms of major, years of experience, and students' proficiency levels of the non-natives. Qualifications and last completed degree made no significant difference in anxiety or self-efficacy perceptions of native and non-native teachers.