Konumun ticari gayrimenkul kiralarına etkisinin araştırılması: Aydın ili Adnan Menderes bulvarı örneği
The research of the effect of location on commercial real estate rents: The example of Aydın Adnan Menderes boulevard
  1. Tez No: 627920
  2. Yazar: KEVSER ARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEMİR GÜNDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir gayrimenkulün değerini yapısal, çevresel, sosyal vb. birçok faktör etkilemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, iklimsel özelliklerin ticari gayrimenkullerin kira bedelleri üzerinde meydana getirdiği etkiyi ortaya koymaktır. Bu doğrultuda konum parametresi altında güneş-sıcaklık faktörünün, ticari gayrimenkullerin kira bedelleri üzerinde meydana getirdiği farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma alanı Aydın ilinin Efeler Belediyesi sınırları içerisinde olup, Adnan Menderes Bulvarı olarak adlandırılan bölge üzerindedir. Çalışmaya 17'si bulvarın batı tarafında (sabah güneşine maruz kalan), 17'si bulvarın doğu tarafında (öğleden sonra güneşe maruz kalan) yer alan toplam 34 dükkân dâhil olmuştur. Veri çözümlemesinde Mann Whitney-U testi ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programından yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, bulvarda yer alan dükkânların konumu ile metrekareye düşen yıllık kira bedelleri arasındaki farklılık istatistikî açıdan önemli bulunmuştur. Bulvarın batısında yer alan dükkânların metrekareye düşen yıllık kira bedelleri, bulvarın doğusunda yer alan dükkânlardan 2,10 kat yüksektir. Çoklu Doğrusal Regresyon analizi ile konumun ticari gayrimenkullerin aylık kira bedelleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çıkan sonuçta, konumun (güneş-sıcaklık) seçilen bölgedeki ticari gayrimenkullerin kira bedelleri üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerous factors such as physical, environmental and social etc. have affected on the value of a real estate. The main purpose of this study is to reveal the effect of climatic characteristics on the rental value of commercial real estates. That's why differences between the rental prices of commercial real estate in selected region were tried to be determined with to the sun-temperature factor which under location parameter. The research area is within the borders of Efeler municipality of Aydın province and it is located on the region called Adnan Menderes Boulevard. A total of 34 shops were included in the study, 17 of which were located on the west of the boulevard which are exposed to early morning sun and 17 of them on the east of the boulevard which are exposed to midday sun. Mann Whitney-U test and Multiple Linear Regression were used for the statistical analysis. The obtained data were analyzed using SPSS 25.0 statistical package program. According to the obtained data, the difference between the location of the shops on the boulevard and the annual rental prices per square meter was found statistically significant. The annual rental prices per square meter of the shops which located west of the boulevard are 2.10 times higher than in the east of the boulevard. The effect of location on commercial real estate rental prices was examined by Multiple Linear Regression analysis. As a conclusion, it has been determined that the location (sun-temperature) has an impact on commercial real estate rental prices for selected region.