Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Servisi'nde takip edilen bronşiyolitli hastaların laboratuvar ve radyoloji bulguları ile tedavi sonuçlarının araştırılması
Researching evaluation of laboratory and radiology findings and treatment results of patients with bronchiolitis followed in Konya Health Practice and Research Hospital Pediatrics Service
- Tez No: 627958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Akut bronşiyolit, genellikle viral etkenlerin neden olduğu (özellikle respiratuar sinsityal virüs), bronşların inflamatuar obstrüksiyonu, göğüste retraksiyon ve hışıltılı solunumla karakterize sıklıkla yaşamın ilk 2 yılında görülen alt solunum yolu enfeksiyonudur. Tedavinin temeli oksijenizasyon ve hidrasyonun sağlanmasıdır. Akut bronşiyolit tedavisinde rutin antibiyotik kullanımı önerilmemekle birlikte klinik uygulamada antibiyotikler sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmamızda kliniğimizin akut bronşiyolitli hastalarda antibiyotik kullanım sıklığı ve antibiyotik kullanımına neden olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Metod: Eylül 2017 ve Nisan 2019 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Servisi'nde akut bronşiyolit tanısıyla tedavi edilen 1-36 aylık hastalar dahil edildi. Klinik bilgi ve tedavi yöntemleri retrospektif olarak hasta dosyalarından elde edildi. Tüm hastaların cinsiyet, yaş, prematürite öyküsü, başvuru ayı, pasif sigara içiciliği, başvuru semptomları, fizik muayene bulguları, başvurudaki bronşiyolit klinik skoru, hemogram, akut faz reaktanları, kan gazı ve nazofaringeal sürüntü örneğinden PCR sonuçları, akciğer grafisi sonuçları, tedavi şekilleri ve hastanede yatış süresi kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 102 hastanın 67'si (%65.7) erkek, 35'i (%34.3) kızdı. Medyan yaş 6.5 (1-36) aydı. Başvuruların %53.9'u aralık ve ocak aylarındaydı. Hastaların 36'sı (%35.3) hafif, 51'i (%50.0) orta, 15'i (%14.7) ağır bronşiyolit olarak tanımlandı. Hastaların %20.6'sında bronkopnömoni tespit edildi. 102 hastanın PCR sonucunda RSV %58.8, influenza virüs %19.6, rhinovirüs %14.7, bocavirüs %14.7, parainfluenza virüs %11.7 oranında görüldü. Sonuç: Çalışmamızda hastanın hastanede yatış süresini uzatan nedenler fizik muayenede krepitan ral bulunması, kan gazında respiratuar asidoz olması ve PCR'da influenza virüs saptanması olarak tespit edildi. Hastaya antibiyotik başlama nedenleri fizik muayenede hışıltı veya krepitan ral bulunması, hemogramda artmış beyaz kan hücresi sayısı olması ve artmış mutlak nötrofil sayısı olması olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute bronchiolitis is a lower respiratory tract infection which is usually caused by viral factors (especially respiratory syncytial virüs) and characterized by inflammatory obstruction of bronchioles, chest retraction and wheezy respiration, commonly occured in the first 2 years of life. The basis of treatment is proper hydration and oxygenation. While routine antibacterial therapy is not suggested in acute bronchiolitis, antibiotics are usually used in clinical practice. In our study, it was aimed to determine the frequency of antibiotic use and predicting factors for the use of antibiotics in patients with acute bronchiolitis. Methods: 1-36 month-old patients with the diagnosis of acute bronchiolitis who were treated in Konya Health Practice and Research Hospital Pediatrcis Service between September 2017 and April 2019 were included. Clinical data and treatment modalities were obtained retrospectively using patient files. The effects of demographic data, symptoms, physical examination findings, respiratory score at presentation, results of hemogram, acute phase reactants, blood gas and multiplex respiratory PCR, results of chest X-ray, treatment modalities on hospitalization and length of hospital stay were recorded for all patients. Findings: 102 patients were included in the study. 67 of the patients (65.7%) male and 35 of the patients (34.3%) female. The median age was 6.5 (1-36) months. 53.9% of the admissions were in December and January. Of the 36 patients (35.3%) were mild, 51 patients (50.0%) were moderate and 15 patients (14.7%) were diagnosed with severe bronchiolitis and 20.6% of the cases had bronchopneumonia. The incidence of RSV infection was 58.8% with PCR method. Incidence of other viruses was as follows; 19.6% influenza virus, 14.7% rhinovirus, 14.7% bocavirus, 11.7% PIV. Conclusion: In our study, the reasons that prolong the length of hospital stay of the patient, the presence of crepitan ral in physical examination, respiratory acidosis in blood gas and influenza virus detection in PCR were determined. The reasons for starting antibiotics were wheezing or crepitan ral on physical examination, increased white blood cell count on the hemogram and increased absolute neutrophil count.