İlk 5 yaş çocuklarda abur cubur gıda tüketimi ve ailelerin tutumları
Junk food consumption and attitudes of families in first 5 years old children
- Tez No: 627959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA PARILDAR, DOÇ. DR. OYA BALTALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Beslenme, bir çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişmesi için en önemli faktörlerden biridir. Erken çocukluk dönemi, sağlıklı beslenme davranışının geliştiği ve beslenme sorunlarının en sık olduğu dönemdir. Abur cubur gıda olarak tanımlanan ambalajlanmış, besin gereksinimleri yönünden fakir, yüksek kalorili, istenmeyen miktarlarda tuz, yağ ve şeker içeren ve kolay ulaşılabilen hazır gıdaların bu dönemde çocuk beslenmesine eklenmesi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu çalışmada ilk 5 yaş çocuklarda abur cubur gıdalara başlanma zamanları, tüketim sıklıkları ve ailelerin konu ile ilgili tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütüldü. Çalışmanın evrenini, 2019 yılı Haziran-Kasım aylarında çocuk sağlığı ve izlem polikliniğine başvuran ebeveynler ve onların ilk 5 yaştaki çocukları oluşturdu. Anket çalışmasına katılmayı kabul eden 325 ebeveyn çalışmaya dahil edildi. Ebeveynlere beslenmeye ilişkin soruları kapsayan, araştırmacılar tarafından hazırlanmış bir anket uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Nutrition is one of the most important factors for a child's healthy growth and development. Early childhood is the period when healthy eating behavior develops and nutritional problems are most common. The addition of ready-to-eat foods, which are defined as junk food, are poor in terms of nutritional requirements, high in calories, contain unwanted quantities of salt, oil and sugar and are easily accessible, can cause serious health problems. In this study, it was aimed to evaluate the time of starting junk foods, consumption frequency and families' attitudes in the first 5 years of age. Material-Method: The cross-sectional descriptive study was carried out at the Health Sciences University Izmir Tepecik Training and Research Hospital. The universe of the study was the parents who applied to the child health and follow-up outpatient clinic in June-November 2019 and their first 5-year-old children. 325 parents who agreed to participate in the survey study were included in the study. A questionnaire prepared by the researchers covering the questions about nutrition was applied to the parents.