İlk defa mandibular anestezi yapılan 5-12 yaş grubu çocuklarda animasyon ve müziğin vital parametreler, anksiyete ve ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of animation and music on vital parameters, anxiety, and pain in 5–12-year-old children undergoing mandibular anesthesia for the first time
  1. Tez No: 963648
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA GÜRSES ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ALKIŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızda, mandibular anestezi sırasında çocuklarda gözlenen dental anksiyete, ağrı ve fizyolojik tepkiler üzerine animasyon ve müzik temelli dikkat dağıtıcı müdahalelerin etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma, daha önce mandibular anestezi deneyimi bulunmayan, 5–12 yaş aralığında 52 çocukla yürütülmüş; katılımcılar, animasyon uygulanan, müzik dinletilen, her iki müdahalenin birlikte uygulandığı ve kontrol grubu olmak üzere dört gruba ayrılmıştır(n=13). Animasyon uygulaması işlem öncesinde, müzik uygulaması ise işlem sırasında gerçekleştirilmiştir. Ardından lokal anestezi işlemi yapılmış ve anksiyete, ağrı ile fizyolojik tepkiler çok boyutlu ölçümlerle değerlendirilmiştir. Anksiyete ve ağrı düzeyleri; çocukların öz bildirimine (RMS-PS, Wong-Baker) ve hekimin gözlemlerine (CEMS, FLACC) dayalı olarak işlem öncesi ve sonrası ölçülmüştür. Ayrıca işlem öncesi, sırası ve sonrasında kalp atım hızı ile oksijen satürasyonu kaydedilmiştir. Gruplar arasında ölçülen parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır; ancak müzik grubunda işlem sonrası RMS-PS skorlarında anlamlı artış gözlenmiştir. Tüm gruplarda işlem sonrası CEMS ve FLACC skorlarında anlamlı artışlar meydana gelmiştir. İşlem sonrası dönemde öz bildirim ile gözlemsel değerlendirmeler arasındaki korelasyon artmış, ayrıca FRANKL skoru ile anksiyete, ağrı ve fizyolojik parametreler arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bulgular, yaşa uygun dikkat dağıtıcı müdahalelerin çocukların dental deneyimlerini olumlu etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, the effects of animation and music-based distraction techniques on dental anxiety, pain, and physiological responses observed in children during mandibular anesthesia were evaluated. The research was conducted with 52 children aged 5 to 12 who had no prior experience with mandibular anesthesia. Participants were randomly assigned to four groups: animation only, music only, both animation and music, and a control group (n=13). The animation intervention was applied before the procedure, while music was played during the procedure. Following these interventions, local anesthesia was administered, and anxiety, pain, and physiological responses were assessed using multidimensional measurements. Anxiety and pain levels were evaluated both before and after the procedure based on children's self-reports (RMS-PS, Wong-Baker) and clinician observations (CEMS, FLACC). Additionally, heart rate and oxygen saturation were recorded before, during, and after the procedure. No statistically significant differences were found between the groups in terms of the measured parameters; however, a significant increase in post-procedure RMS-PS scores was observed in the music group. In all groups, post-procedure CEMS and FLACC scores showed significant increases. Furthermore, correlations between self-report and observational assessments increased in the post-procedure period. Significant relationships were also found between the FRANKL behavior rating score and anxiety, pain, and physiological parameters. The findings suggest that age-appropriate distraction techniques may positively influence children's dental experiences.