Alman oryantalizminde Osmanlı dönemi mûsikîsi
Ottoman period music in German orientalism
- Tez No: 627970
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Tarih, Music, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Birçok alanda olduğu gibi sanat, edebiyat ve mûsikî zenginliğiyle köklü bir medeniyete ev sahipliği yapan Osmanlı toprakları, tarih boyunca araştırmacıların ilgi odağı olmuştur. Bu çalışma 16.yüzyıldan 20.yüzyılın başlarına kadar olan süreçte Alman araştırmacıların Osmanlı mûsikîsi üzerine yapmış olduğu çalışmaları çeşitli açılardan analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde Alman araştırmacıların biyografi ve eserlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ilk olarak araştırmacıların Osmanlı Dönemi mûsikîsi hakkındaki görüşleri konu başlıkları altında toplanmıştır. Ardından bu görüşlerin tarihi kaynaklar ışığında bir değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç kısmında ise çalışmanın hipotezleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ottoman lands, which have been home to a deep-rooted civilization with a wealth of art, literature and music, as in many other fields, have been the focus of researchers throughout history. This study attempts to analyse the studies of German researchers on Ottoman music during the period from the 16th to the early 20th century from different perspectives. This study consists of introduction, three chapters and conclusion. In the first part, biographies and works of German researchers are investigated. In the second part, the researchers' evaluations about the music of the Ottoman period are gathered under the topics in a systematic way. Later which is the examination section of our study, evaluations are made in the light of historical sources. In the conclusion, the hypotheses of the study are evaluated.